[quote]Dopravní podniky, které v českých městech provozují MHD, vyčíslily zatím ztrátu z tržeb na jízdném kvůli covidu-19 na 1,1 miliardy korun a dále se zvyšuje. V dubnu jezdilo MHD jen 20 až 25 procent běžného počtu cestujících, nyní se pohybují počty mezi 60 až 70 procenty, řekl dnes na tiskové konferenci předseda SDP a generální ředitel pardubického podniku Tomáš Pelikán.[/quote]

Podniky, jichž je ve Sdružení dopravních podniků (SDP) 21, věří, že na podzim se počty vrátí do normálu. Začínají jednat s městy o tom, jak bude MHD na podzim vypadat a jak do ní dostat peníze, které jsou potřeba pro udržení potřebného provozu, řekl Pelikán

„Je zřejmé, že jedině města, která dopravní podniky zřizují, jsou jedinou možností, jak můžeme dostat peníze, které nahradí ztráty na jízdném. Města se k tomu staví pozitivně, protože si uvědomují, co by se stalo, kdyby se MHD výrazně omezila. Jaký bude výsledek, uvidíme,“ řekl Pelikán.

Podle brněnského ředitele Miloše Havránka podniky chystají návrhy jízdních řádů pro podzim a příští rok. Dělají také průběžně průzkumy, aby věděly, jaký je na jednotlivých linkách zájem cestujících. „V Brně předpokládáme, že navrhneme výkony na úrovni 80 až 90 procent normálního stavu plus posílení některých linek v určité časy. Obecně lze říci, že by se jednalo o prázdninový provoz s konkrétním posílením,“ řekl Havránek. Podle něj přichází situace, kdy se budou pravděpodobně muset zrušit spoje, které vznikly „v době hojnosti“. Například ty, které si k základní obslužnosti dokázaly zařídit městské části.

Představitelé dopravních podniků společně také plánují, že od podzimu zahájí kampaň, která má lidem říct, že MHD je bezpečná, a bude je lákat zpět do dopravních prostředků. „V našem podniku jsme neměli jediného nemocného a stejně tak se nepotvrdilo, že by se někdo v MHD nakazil,“ řekl Havránek. Dohromady podniky investovaly do bezpečnější MHD v době koronavirové krize téměř 70 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK