Invoitix

[quote] Intenzivní sněhové přeháňky a náledí komplikují už od úterý dopravu na silnicích v celém Česku. Největší komplikace postihly dálnici D1 na Vysočině, kde se po úterních nehodách desítek vozidel úsekem kolem 99. kilometru na Prahu projíždí stále jedním pruhem. V Libereckém kraji je znovu uzavřená pro nákladní vozy nad 3,5 tuny frekventovaná silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Neprůjezdné byly během dneška i další silnice v jiných regionech. Velmi silně sněžit bude i ve čtvrtek, Český hydrometeorologický ústav čeká na silnicích kalamitní stav. Varuje před náledím, silným větrem a závějemi.[/quote]

Dálnice D1 se v úterý kolem 12:30 zastavila v obou směrech na 99. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku kvůli nehodám desítek aut. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. Na Brno, kde bylo havarovaných aut méně, se začalo opět jezdit za 2,5 hodiny. Směrem na Prahu ale byla D1 úplně uzavřená až do dnešních 08:00. Práci vyprošťovacích firem zdržovalo sněžení. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla pracovníci v těchto místech ještě dokončují čištění dálnice a opravu svodidel. Zahájení provozu oběma pruhy se stále odkládá, nyní se předokládá kolem 20:00 sdělil ČTK Rýdl.

Kvůli špatným klimatickým podmínkám policie uvažuje, že omezí nejvyšší povolenou rychlost na dálnici na 80 kilometrů v hodině. Kraj doporučuje omezit cestování a dálnici se zcela vyhnout.

Problematická byla odpoledne sjízdnost i na jiných silnicích Vysočiny, například na I/38 u Želetavy a na I/34 u Pelhřimova. U Větrného Jeníkova blokují dopravu odstavené kamiony. Objízdná trasa D1 po II/602 mezi Velkým Meziříčím, Jihlavou a Pelhřimovem byla průjezdná. Kolem 145. kilometru D1 směrem na Prahu u Velkého Meziříčí pořád zdržují provoz odstavené kamiony, které opustili řidiči.

V Libereckém kraji silničáři kvůli intenzivnímu sněžení uzavřeli od včerejších 13:30 pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnici z Tanvaldu na Harrachov. Silnice se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku stačí jediný kamion uvízlý v kopci. Na Liberecku zůstává pro auta nad 3,5 tuny uzavřena i silnice z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo. Řidiči musí po silnici 13 přes Frýdlant.

V Karlovarském kraji byla kvůli nehodám neprůjezdná silnice 21 z Chebu na Plzeň u Velké Hleďsebe, havarovaná nákladní auta zablokovala i silnici 13 z Karlových Varů na Chomutov u Damic. Nákladní auta se srazila i na silnici 6 z Karlových Varů na Prahu u Bochova. Všechny komunikace se kolem 15:30 po ošetření silničáři podařilo zprůjezdnit, řekla ČTK policejní mluvčí Zuzana Týřová.

V pohraničních okresech Plzeňského kraje napadlo deset centimetrů sněhu, způsobilo to problémy zejména kamionům v kopcích. Silnice v Ústeckém kraji místy pokrylo náledí. Na horských cestách leží zbytky ujetého sněhu, ledovka je na Děčínsku i na Mostecku. Na severu Čech začal foukat silný vítr. Na silnici 15 u obce Libčeves policie odpoledne vyšetřovala nehodu dvou osobních aut, dopravu odkláněla na objízdné trasy. Na silnici 27 z Mostu na Žatec je ledovka u obce Havraň a řidiči mohou mít potíže v kopcích. Autobus havaroval u Obrnic na Mostecku. S hustým sněžením musí počítat motoristé na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem k hranici s Německem. Silný nárazový vítr vane na Chomutovsku.

V Královéhradeckém kraji varovali meteorologové a silničáři před větrem, který by na horách mohl vát rychlostí až 70 kilometrů v hodině a mohl by tvořit sněhové jazyky. V Pardubickém kraji na trase ze Slatiňan přes Nasavrky do Trhové Kamenice a v okolí Hlinska se objevila místy ledovka. V Moravskoslezském kraji zůstal ráno pro kamiony uzavřen jeden z hlavních tahů na Slovensko, silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady s pitnou vodou, takže silničáři tam nesmějí používat chemické látky.

Situace na jihočeských silnicích se po nočním sněžení zklidnila, vozovky jsou upravené a policisté evidují od rána minimum nehod.

V Jihomoravském kraji řešili policisté kvůli počasí od úterý do včerejšího rána dvě stovky nehod, při nichž se zranilo přes 20 lidí. Některé kolize zablokovaly i dálnice, ale včera ráno již byly v kraji D1 i D2 průjezdné. Kvůli počasí a nehodám, které se začaly kupit v úterý po poledni, byl na jižní Moravě kalamitní stav.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP