Ceny v dovozu a vývozu loni po předchozím růstu meziročně klesly. U dováženého zboží se ceny v průměru snížily proti roku 2022 o 5,7 procenta a u vyváženého zboží o 0,7 procenta. V roce 2022 byly dovozní ceny meziročně vyšší o 17,2 procenta a vývozní o 12,7 procenta. Také za loňský prosinec ceny v meziročním srovnání klesly, dovozní o 6,2 procenta a vývozní o 2,4 procenta. Snížily se i v meziměsíčním srovnání. Na svém webu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše se na loňském poklesu cen ve vývozu nejvíce podepsalo zlevnění železa a oceli, ropných výrobků a obilovin a v dovozu zlevnění ropy a ropných výrobků, plynu a elektřiny. Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, ale vzrostly na 105,3 procenta, což byla nejvyšší hodnota od roku 1998, uvedl Klimeš.

V dovozu byly loni ceny minerálních paliv, čili ropy a ropných výrobků, plynu, elektřiny a uhlí, meziročně nižší v průměru o 27,7 procenta. Ostatní suroviny, zejména rudy kovů a kovový odpad, zlevnily o desetinu a chemikálie o přibližně osm procent. Naopak nejvíce zdražily, o více než pětinu, dovážené nápoje a tabák a o více než šest procent stouply ceny potravin, hlavně zeleniny, ovoce, masa a masných výrobků.

Ve vývozu se meziročně snížily ceny ostatních surovin, především dřeva, kovového odpadu a olejnatých semen, o 18,6 procenta, chemikálií o zhruba sedm procent a ceny polotovarů o 3,2 procenta. Nejvíce zdražily vyvážené nápoje, o 16 procent.

V prosinci meziroční pokles dovozních cen ovlivnilo hlavně zlevnění minerálních paliv, jejichž ceny byly proti prosinci 2022 zhruba o třetinu nižší. Proti listopadu ceny dováženého zboží klesly o 1,2 procenta.

Na meziroční pokles vývozních cen mělo v prosinci vliv podle ČSÚ značné snížení cen minerálních paliv o téměř 22 procent. Významně ale šly dolů i ceny ostatních surovin, potravin a chemikálií. Meziměsíčně vývozní ceny v posledním měsíci loňského roku klesly o 0,9 procenta.

Zdroj: ČTK

DPP