[quote]Evropská komise (EK) nabídla krátkodobá pravidla týkající se dočasného uznání platnosti bezpečnostních autorizací pro určité prvky železniční infrastruktury po vystoupení Británie z Evropské unie. Novinářům to po jednání komise ve Štrasburku řekl její místopředseda pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.[/quote]

Dočasné řešení má po tři měsíce po případném brexitu bez dohody 29. března zajistit ochranu pasažérů a co nejhladší provoz v železničních tunelech spojujících britské ostrovy s pevninou pod kanálem La Manche, řekl Katainen.

Řešení by měly členské země i Evropský parlament (EK) potvrdit co nejdříve. Návrh předpokládá, že britská strana i po brexitu po zmíněné tři měsíce zachová své bezpečnostní standardy na identické úrovni s těmi, které jsou platné v unii. Dočasné opatření podle EK zajistí čas k přípravě nevyhnutelné dlouhodobé úpravy evropských pravidel.

Británie má unii opustit 29. března a politická situace v Londýně stále více naznačuje, že se tak nestane na základě dlouhé měsíce dojednávané vzájemné smlouvy. Takový výsledek je sice podle EU nadále prioritou pro zbývajících 27 zemí bloku, unie i státy se ale stále vážněji připravují na možnost, že brexit nebude smluvně podložen.

Pro takovou situaci už komise předložila celkem 19 legislativních návrhů a 88 upozornění pro nejrůznější oblasti. Další kroky ze své úrovně připravují členské země EU, včetně České republiky. Unijní exekutiva zdůrazňuje, že tyto ve značné míře prozatímní a dočasné návrhy nezmírňují plně dopady brexitu bez dohody ani nijak nenahrazují úroveň vztahů, které by Británie i sedmadvacítka měly po uzavření dohody o spořádaném odchodu.

 

 

Zdroj : ČTK

DPP