[quote]Do zkušebního projektu rozvozu zboží po centru Prahy s pomocí elektrokol se zatím zapojilo osm společností. Radní Prahy dnes schválili zapojení osmé firmy DoDo. Společnosti k překladu zboží využívají městem zřízené tzv. mikrodepo na Těšnově, které funguje ve zkušebním provozu do dubna. Poté se jeho provoz vyhodnotí. Pokud se osvědčí, v budoucnu by podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) měla přibýt další depa.[/quote]

Cílem projektu je omezit pohyb dodávek po centru města a tím snížit emise CO2. Depo na Těšnově město spustilo 18. listopadu loňského roku, pro magistrát jej provozuje společnost ekolo.cz. Místo slouží k přeložení zboží z dodávek na nákladní elektrokola, která poté pokračují dále do historického centra Prahy.

Podle Hlaváčka depo k 19. lednu fungovalo po 38 rozvážecích dnů, ale reálně firmy rozvážely jen 26,5 dne. Po tuto dobu doručili kurýři 10.897 zásilek a najeli 4761 kilometrů za 1116 hodin. Nejvíce nejeli kurýři společností DPD a Rohlik, a to 35, respektive 58 kilometrů za den. Na depu se denně pohybovalo v průměru 12 kurýrů a 10 nákladních elektrokol.

Hlaváček dodal, že omezení rozvozu dodávkami znamenalo za dobu dosavadního provozu depa vypuštění o 0,76 tun CO2 do ovzduší méně. „Je to relativně malý, ale významný příspěvek,“ řekl náměstek. Dodal, že v budoucnu se počítá s vytvořením dalšího depa na druhé straně Vltavy.

Pražské zastupitelstvo předloni přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. Do roku 2050 má být město tzv. bezuhlíkové. K tomu má napomoci podpora udržitelných druhů dopravy, výsadba zeleně či energetické úspory ve veřejných budovách.

 

Zdroj : ČTK