[quote]Společnost Shanghai Electric spustila zkušební provoz první čínské digitální tramvaje se systémem iDRT. Na tramvajové trati T1 Demonstration Line v zóně volného obchodu v oblasti Lin-kang byl zahájen zkušební provoz první šanghajské digitální tramvaje bez řidiče. Jednou z firem, které se na výstavbě tramvajové trati T1 Demonstration Line pro tramvaje bez řidiče podílí, je společnost Shanghai Electric Automation Group, člen skupiny Shanghai Electric Group Company Limited.[/quote]

Firma Shanghai Electric Automation Group vyvinula pro tuto digitální tramvajovou trať, na které budou jezdit tramvaje bez řidiče s gumovými koly („DRT“), první čínský chytrý digitální řídicí systém pro kolejová vozidla („iDRT“). Společnost Shanghai Electric dodala pro tuto novou trať digitální kolejový systém, řídicí systém, síťový komunikační systém, páteřní komunikační síť, chytrou platformu a řídicí centrum a zajistila také instalaci a veškeré další služby týkající se elektromechaniky.

Tramvajová trať T1 Demonstration Line má devět zastávek a celkovou délku 21,7 km a podle předpokladů by měla být pro veřejnost zprovozněna do června letošního roku. Tramvaje, které zde budou jezdit, jsou vůbec prvními čínskými tramvajemi se systémem DRT. Jedná se o přední světovou technologii využívající speciální senzory, kterými tramvaj sbírá informace z magnetických ukazatelů na trase, což umožňuje neustálou kontrolu polohy gumových kol tramvaje vůči koleji a její řízení v reálném čase. Tramvajová trať T1 Demonstration Line je významným posunem v realizaci projektu zelené dopravy v oblasti Lin-kang, přičemž nejprve bude pro pohon tramvají využívána pouze elektřina získaná z čistých zdrojů. Současně probíhá výstavba vodíkových plnících stanic a poté, co bude vodíkový pohon k dispozici, plánuje se přechod na tento druh paliva.

Tato ukázková tramvajová trať využívá špičkovou světovou technologii, založenou na magnetické navigaci a snímačích na tramvajových vozech, která umožňuje rychlou a krátkou výstavbu, vyžaduje podstatně méně prostoru než dosud používané systémy a současně přináší podstatnou úsporu energie a snížení emisí. Náklady na vybudování tramvajové trati pro vozy se systémem DRT jsou jen poloviční oproti běžně užívaným tramvajím, což je v souladu se strategií zóny volného obchodu v oblasti Lin-kang, která je zaměřená na vybudování zeleného, chytrého a rozsáhlého přepravního ekosystému.

Jádrem ukázkové tramvajové trati T1 Demonstration Line je nový lehký a inteligentní digitální přepravní systém se střední přepravní kapacitou, který využívá magnetické ukazatele jako virtuální tramvajové koleje, po kterých se pohybují gumová kola tramvají. Tento systém představuje moderní způsob ovládání tramvají bez řidičů na trati a jeho hlavními parametry jsou vysoká bezpečnost cestujících, nepřetržitá kontrola polohy tramvaje a sledování okolního provozu. To je možné díky vysoce přesné polohovací technologii založené na využití nejmodernějších snímačů, systému centrálního ovládání a chytré technologii pro řízení dopravy.

Díky tomu dokáže systém iDRT řídit nejen provoz tramvaje na trase se špičkovou přesností, ale současně umožňuje i autonomní řízení bez ohledu na podmínky. Vůz dokáže upravovat svou rychlost, vyhýbat se překážkám a provádět další operace, které jsou nutné pro zajištění bezpečnosti cestujících, a to bez ohledu na počasí. Řidiči mezitím dostávají podrobné informace o cílové rychlosti, zastávkách a odchylkách na trati. Tento průlomový přepravní systém představuje pružné a cenově příznivé řešení, které lze využít i na stávajících silnicích ve městech. Navíc nevyžaduje budování pevných kolejnic a je tak ideálním řešením pro městskou dopravu.

Po dlouhém vývoji a testování se systém iDRT nyní dostává do fáze zkušebního nasazení v reálném provozu. Ukázková trať T1 Demonstration Line je skvělou platformou pro ukázku možností komerčního využití systému iDRT a umožní vyzkoušení a ověření jednotlivých technologií a produktů v reálném provozu. Tyto zkoušky se pak stanou základem pro rozšíření tohoto systému na domácí i zahraniční trhy.

Komerční nasazení tramvají DRT se systémem iDRT v zóně volného obchodu v oblasti Lin-kang pomůže urychlit výzkum a vývoj šanghajských digitálních tramvají. Spuštění ukázkové tramvajové trati T1 Demonstration Line navíc pomůže při dalším vývoji a údržbě systémů iDRT a podpoří také budování dalších ukázkových digitálních tramvajových tratí určených pro autonomní provoz tramvají bez řidičů.

 

Zdroj : ČTK