Invoitix
Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Poprvé v historii bude Emirates na vybraných letech z Heathrow využívat palivo SAF. Společnost se zapojila do podpůrného programu SAF na Heathrow, který zajistí cenovou dostupnost a přístupnost tohoto paliva pro letecké společnosti provozující lety z tohoto letiště.

Prostřednictvím spolehlivých vykazovacích metod hodlá Emirates evidovat, sledovat a vyhodnocovat dodávky SAF na Heathrow, včetně jejích atributů udržitelnosti. SAF od společnosti Shell Aviation bude bezpečně začleněno do stávající čerpací infrastruktury letiště. Ve své čisté formě může SAF snížit celoživotní emise uhlíku až o 80 % ve srovnání s běžným leteckým palivem.

Adel Al Redha, provozní ředitel společnosti Emirates Airline, k tomu uvedl: „Díky podpoře společnosti Shell Aviation a letiště Heathrow se nám podařilo uskutečnit dohodu o dodávkách paliva pro jeden z největších provozů Emirates mimo Dubaj. Motivační program Heathrow podpoří růst trhu s SAF a umožní leteckým společnostem, jako je Emirates, využít jeho dostupnosti a učinit ho komerčně životaschopným.“
Raman Ojha, prezident společnosti Shell Aviation, podotkl: „Po loňské úspěšné spolupráci s Emirates na dodávkách SAF do Dubaje (DXB) jsme rádi, že můžeme tuto společnost i nadále podporovat v její snaze o udržitelnost a že jí umožňujeme dekarbonizovat lety z Velké Británie. Znamená to další významný krok, kdy naše globální sít dodavatelů SAF roste. Naším dlouhodobým záměrem je aktivně spolupracovat s předními hráči v leteckém průmyslu, jako jsou Emirates a letiště Heathrow, a zpřístupnit tak SAF na více místech po celém světě.“

Ross Baker, obchodní ředitel společnosti Heathrow spolupráci okomentoval: „Těší nás, že na letišti Heathrow můžeme podpořit Emirates v rámci programu udržitelného leteckého paliva. Vzhledem k tomu, že SAF dokáže snížit emise oxidu uhličitého na trasách, jako je Londýn – Dubaj, aniž by bylo nutné pořizovat nová letadla nebo infrastrukturu, tak má naprosto zásadní význam pro dekarbonizaci dálkových letů. Díky závazkům leteckých společností, jako je Emirates, očekáváme, že se v letošním roce na Heathrow využije až 155 000 tun SAF. Zároveň je potřeba zvýšit výrobu SAF ve Spojeném království, aby země mohla těžit z pracovních míst, růstu a energetické bezpečnosti, protože stále více leteckých společností přechází na udržitelnější paliva.“

Program podpory SAF na londýnském letišti Heathrow byl spuštěn v roce 2022. Je prvním svého druhu, který poskytuje mechanismus ke snížení cenového rozdílu mezi konvenčním leteckým palivem a SAF přibližně o 50 %. Podobné programy, jako je tento, si kladou za cíl urychlit podpůrnou vládní politiku a zvýšit konkurenceschopnost Spojeného království uvolněním investic do výroby čisté energie, jako je SAF.

Lety se SAF Emirates momentálně provozuje na trasách z Amsterdamu, Paříže, Lyonu a Osla. Minulý rok začala letecká společnost spolupracovat se Shell Aviation a poprvé pořídila SAF do systémů čerpání paliva na letišti v Dubaji, a alokovala ho na několik letů. V květnu letošního roku plánuje obdobnou spolupráci na dodávkách SAF na letišti Changi v Singapuru.

Začátkem tohoto roku se společnost Emirates stala rovněž prvním mezinárodním dopravcem, který se připojil ke klastru Solent ve Velké Británii. Jedná se o iniciativu zaměřenou na nízkouhlíkové investice. Ta si klade za cíl vybudovat do roku 2032 závod na výrobu udržitelného leteckého paliva (SAF), který může vyrábět až 200 000 tun (200 kt) ročně. Klastr Solent je mezisektorovou spoluprací mezinárodních organizací, včetně výrobců a strojírenských společností, regionálních podniků a průmyslových odvětví, předních provozovatelů logistiky a infrastruktury a akademických institucí.

Společnost Emirates provozuje lety do Spojeného království od roku 1987 a s 131 lety týdně obsluhuje 7 hlavních letišť: Heathrow, Gatwick, Stansted, Manchester, Birmingham a Glasgow.

Zdroj: Reliant

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP