Invoitix

Evropská unie vyzvala zemědělce a malé dodavatele potravin, aby se podělili o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami. Reaguje tak na protesty zemědělců napříč Evropou. Ti mimo jiné tvrdí, že je odběratelé šidí nebo s nimi špatně zacházejí. Informuje o tom agentura Reuters.

Unie v březnu představí členským státům několik opatření, která se budou týkat například transparentnosti trhu a provádění a prosazování směrnice proti nekalým obchodním praktikám. Mnozí zemědělci ale navzdory směrnici tvrdí, že se potýkají s řadou problémů s odběrateli, jako jsou velké supermarkety. Čelí opožděným platbám, rušení objednávek na poslední chvíli a jednostranným nebo retroaktivním změnám smluv.

„Účastí v průzkumu mohou zemědělci a menší dodavatelé vyjádřit své obavy a podělit se o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami,“ uvedla dnes EU.

Ministři zemědělství z celé EU se v pondělí sešli v Bruselu na jednání o krizi v tomto odvětví. Přislíbili, že udělají více pro snížení byrokracie a pro pomoc zemědělcům.

Sedmadvacítka už se rozhodla zmírnit některé části své stěžejní ekologické politiky nazvané Green Deal. Zemědělci ale požadují více ústupků.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP