Legislativní změny, které mimo jiné zvýší minimální limit pro pojistné plnění škod motoristům od pojišťoven z 35 na 50 milionů korun, zdraží povinné ručení některým klientům maximálně do pěti procent. ČTK to řekl produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz Ondřej Vacek.

„Většina motoristů tuto změnu ovšem nepocítí, protože podle našich statistik volí nejnižší plnění jen asi desetina klientů. Budou však tací, kteří si za povinné ručení připlatí, byť ve většině případů půjde o nižší stokoruny. V souvislosti s legislativními podmínkami může v některých případech dojít ke zdražení do pěti procent, ale bude to v závislosti na konkrétních případech a pojišťovnách,“ uvedl Vacek. Bude se to podle něj týkat především těch, kteří měli sjednané to nejnižší krytí s limitem 35 milionů korun. Ale většina motoristů by neměla tuto legislativní změnu pocítit na ceně svého pojištění, dodal.

Stále více pojišťoven už podle Vacka nabízí pouze smlouvy v souladu s budoucí právní úpravou. Pokud klient má produkt s hranicí pojistného plnění nižší než 50 milionů korun, jeho pojišťovna jej brzy kontaktuje a pojistku upraví na nový limit.

V letošním roce začne v povinném ručení platit řada změn. Nehledě na to, že se o polovinu zvýší minimální limit pro plnění škod, rozšiřuje se také okruh vozidel, která musí být pojištěna, nebo se přesune zodpovědnost za sjednání pojištění.

Koncem uplynulého roku prošla Sněmovnou nová zákonná úprava povinného ručení, která nabyde účinnosti zřejmě v únoru či březnu. Povinné ručení už nebude platit po podepsání smlouvy, ale až po zaplacení.

Dále budou nově muset být pojištěna i motorová vozidla s maximální konstrukční rychlostí přesahující 25 kilometrů za hodinu, anebo vyšší než 14 kilometrů za hodinu v případě, že váží více než 25 kilogramů bez řidiče. Povinné ručení si tak budou muset sjednat majitelé těžších a výkonnějších elektrokoloběžek, golfových vozíků nebo sněžných skútrů. Také zahradní traktory či mnohé pracovní stroje budou muset být pojištěny v případě, že mají jezdit po veřejných komunikacích. Na elektrokola se nová legislativní úprava nevztahuje vzhledem k tomu, že jejich primárním pohonem je lidská síla a motor pouze pomáhá cyklistovi.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Povinné ručení musí mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Zdroj: ČTK