„Kvalita služeb je ještě důležitější než dříve. Při rozhodování zákazníků je cena málokdy na prvním místě,“ říká Martin Koča, CEO společnosti GO! Express & Logistics. Klienti dnes primárně chtějí moderní a rychlé řešení na míru jejich potřebám.

Martin Koča je CEO ve společnosti GO! Express & Logistics CEE, což zahrnuje Českou republiku, Slovensko a Polsko. Zaměřuje se na mezinárodní přepravu expresních zásilek. Jeho heslem je „Ever tried, ever failed, no matter, try again, fail again, fail better.“

Loni společnost GO! Express and Logistics oslavila 20 let. Dalo by se říci, že je to jedna generace. Jak tuhle dobu vnímáte Vy, když se ohlédnete zpět?

Když se ohlédnu zpět, 20 let je jedna generace. Před dvaceti lety byla Tesla jen jednotkou magnetické indukce, pod Amazonem si všichni představili tak akorát prales v latinské Americe a Alibaba byl jenom šéf bandy čtyřiceti loupežníků. Nemohli jste se podívat do Google Maps, protože žádné nebyly. I kdyby byly, tak jste je nemohli otevřít v iPhonu, protože nejlepším iPhonem v roce 2002 byla tlačítková Nokia 6310. Když jste chtěli někomu říct, jak skvělá byla Vaše dovolená, museli jste s ním zajít do hospody a vyprávět mu o tom. Nešlo to jen sdílet na Facebook, protože o myšlence Facebooku v roce 2002 nevěděl ještě ani sám Mark Zuckerberg. Je to nejenom jedna generace, ale primárně obrovský technologický skok. S tím se pojí i daleko větší nároky na logistiku než kdy dříve.

Pojďme se teď zaměřit na konkrétní změny v logistice za dobu Vašeho působení na trhu. Dalo by se specifikovat, jakými změnami si logistika prochází?

Kvalita služeb je ještě důležitější než dříve. Klíčem je spolehlivá služba. Už déle sledujeme, že cena není při rozhodování zákazníků na prvním místě. Klienti očekávají daleko větší spolehlivost a proaktivní komunikaci. Přestože je technika skvělou pomocí, nic nenahradí lidský kontakt nebo proaktivní telefonát. Je to spíše obráceně, když technika někde selže, jsme to my, lidé, na koho se ve velkém spěchu klienti obracejí. Toho jsme mohli být svědci třeba v době pandemie.

Jak vás ovlivnila pandemie? Obecně, jaké pro vás byly poslední dva turbulentní roky?

V první řadě, poslední dva roky měly velký dopad na dodavatelské řetězce. Všichni si zvykli mít vše dostupné okamžitě, a tak je nyní logistika v každé firmě pod ještě větším tlakem. Naši pozici na trhu to ale paradoxně naopak posiluje, protože jsme součástí největší nezávislé evropské kurýrní sítě. Jsme zvyklí na řešení urgentních a problematických situací a tam, kde velcí hráči nestačí se svojí flexibilitou, my umíme najít náš tržní výklenek. Díky tomu se nám daří i na takto nasyceném trhu konsistentně růst.

Čím jsou tedy specifické GO! služby?

Naším cílem je poskytovat spolehlivé služby pro potřeby širokého portfolia zákazníků. Když to shrnu do jedné věty, naše mantra je: dnes večer vyzvedneme a zítra ráno doručujeme. Ať už je to zásobování klinik a operačních sálů nebo distribuce náhradních dílů pro automotive, v obou případech všechno musí fungovat. Zároveň dokážeme nabídnout profesionální řešení pro přepravy v kontrolovatelné teplotě. Pro nadrozměrné zásilky máme nejlepší expresní servis na trhu. To všechno pomáhá našim klientům rozšířit možnosti jejich podnikání.

Když už mluvíte o rozšíření služeb, změnili jste nějak i použité technologie? Do čeho jste investovali čas a peníze?

Co je zajímavé a moderní – optimalizujeme doručovací trasy pomocí umělé inteligence, což šetří nejenom planetu, ale i náklady nám i zákazníkům. Ti očekávají od všudypřítomných technologií rychlé a spolehlivé řešení.

Jak reagujete na požadavky vašich klientů? Jak přizpůsobujete své služby?

Nabízíme velké množství nadstandartních řešení jako například neutralizaci zásilek, připojištění GO! All risks nebo zastupování v celním řízení. Nejlépe naše služby vystihuje naše heslo Beyond Limits, v překladu bez limitů.

Zdroj : GO!