[quote]Fanoušky historie MHD čeká o víkendu v Brně oslava 150 let od vyjetí první tramvaje, tehdy ještě tažené koňmi. Díky spolupráci dopravního podniku s Technickým muzeem v Brně uvidí historické tramvaje, trolejbusy a autobusy, na náměstí Svobody budou vystavené i nepojízdné vozy a ve stanech bude výstava připomínající milníky brněnské MHD. Veřejnosti se otevře trolejbusová vozovna v Husovicích, řekli dnes na tiskové konferenci generální ředitel podniku Miloš Havránek a ředitel muzea Ivo Štěpánek.[/quote]

Ještě než budou tramvaje a autobusy stát od 10:00 do 12:00 na náměstí Svobody, vyjede konvoj historických vozidel v 09:30 z medlánecké vozovny. V čele bude parní tramvaj Caroline, na Moravském náměstí se přidá ještě koněspřežná tramvaj, která se v Brně poprvé rozjela v srpnu 1869. Trolejbusy budou stát ve smyčce Česká v Brandlově ulici.

„Po poledni se rozjedou všechny vozy na speciální historické linky, bude se platit speciální jízdné,“ řekl provozní ředitel podniku Jan Seitl. Některé budou pendlovat mezi náměstím Svobody a vozovnou Husovice, kde bude den otevřených dveří. Letos vzhledem k výročí vyjedou také tramvaje, které v minulých letech zůstávaly zavřené v líšeňském depozitáři muzea.

Historické jízdy jsou naplánované i na neděli, vozovna bude otevřená pouze v sobotu. V Brně budou jezdit i parní vlaky a povezou cestující po výstavištní vlečce.

Muzeum připraví na náměstí Svobody výstavu, která zachytí milníky vývoje brněnské MHD. Ukáže i exponáty, jako jsou zastávkové stojany, jízdenky, označovače jízdenek či odznaky revizorů. „U morového sloupu bude položena speciální kolej, na které budou stát dva nepojízdné exponáty. Jedním je tramvaj Grácka vyrobená v roce 1912 v Grazu, druhým je kropicí vůz z roku 1928. Jedinečný je tím, že technické vozy v muzeích moc nejsou a navíc je zajímavý konstrukčně, protože elektřina a voda se nemají rádi,“ řekl Štěpánek.

Na oslavách se bude také prodávat nová kniha, která v textu i fotografiích připomíná historii MHD. Řada informací je v knize nová, především o nejstarším období do konce 19. století, které předešlí historici odbývali ve stručnosti.

 

Zdroj : ČTK