[quote]Společnost Aero Vodochody letos čeká dvojnásobné tržby oproti loňským, přičemž pro rok 2019 firma předpokladá tržby tři miliardy korun. Důvodem jsou mimo jiné nové zakázky na údržbu letounů, zvýšení výroby v programu Airbus A220 a zahájení sériové výroby nového letounu L-39NG. Firma, která zaměstnává téměř 1500 lidí, také nabírá další zaměstnance, řekl dnes ČTK mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík. Oficiální obchodní výsledky za rok 2019 Aero zveřejní v létě.[/quote]

V roce 2018 mělo Aero tržby 2,6 miliardy korun a hospodařilo s provozní ztrátou před odpisy ve výši 223 milionů korun, způsobená byla především významnými investicemi do nového letounu L-39NG. Letos se má Aero podle schváleného rozpočtu vrátit k zisku.

Nové kontrakty, které Aero uzavřelo v minulém roce, se týkají například letounů L-39 Albatros, nyní má firma objednávky na generální opravy a modernizace 35 strojů, letounů L-39 pro zákazníky z Asie a Afriky a L-159 pro českou armádu. „Díky těmto zakázkám se v letošním roce objem tržeb za údržbu a modernizace letounů zdvojnásobí na dvě miliardy korun,“ uvedl prezident Aera Dieter John.

Podle něj Aero roste také v oblasti dodávek leteckých celků, a to zejména díky padesátiprocentnímu růstu výroby náběžných hran křídel pro Airbus A220 na 73 dodávek v letošním roce.

Společnost pokračuje také v projektu nového cvičného a lehkého bojového letounu L-39NG. „Pozemní i letové zkoušky běží naplno a naším cílem je získat certifikaci na pokročilý cvičný letoun ve třetím čtvrtletí roku 2020. Koncept industrializace L-39NG je připravený, v letošním roce spustíme sériovou výrobu a završíme některé prodejní kampaně, což rovněž přispěje k růstu tržeb,“ dodal prezident Aera.

Na začátku loňského Aero zahájilo transformaci, který má optimalizovat provoz a dodavatelský řetězec, a tím zvýšit celkovou efektivitu firmy. Důsledkem bylo i snižování běžných nákladů a propouštění, které se dotklo 250 zaměstnanců a skončilo loni na jaře. Nyní Aero naopak nabírá nové zaměstnance na specifické pozice spojené s leteckou výrobou. V posledních třech měsících přijalo 30 nových zaměstnanců a má více než 50 dalších otevřených pracovních míst.

 

Zdroj : ČTK