Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla Dako-CZ z Třemošnice vloni dosáhl rekordního zisku po zdanění téměř 440 milionů korun. Výsledek asi o 114 milionů překonal zisk z roku 2021. Celkové tržby minulý rok poprvé překonaly hranici dvou miliard korun, z toho na tržby z prodeje výrobků a služeb připadalo 1,843 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 40 procent, zjistila ČTK z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. O 46 procent na 369 milionů korun se zvýšily tržby za prodej zboží.

Společnost většinu své produkce exportuje. Mezi klíčové zákazníky společnosti patří přední světoví výrobci kolejových vozidel, například Škoda Group, Tatravagónka Poprad, Stadler, Siemens a Modertrans Poznaň nebo indické nadnárodní uskupení Escorts Kubota Limited. Vloni firma získala několik zakázek od společnosti Stadler, mezi něž patří dodávky brzdových panelů na 14 dvouvozových souprav projektu Huawei, který je určen pro kampus Huawei u Dianshan Lake v Číně, a dodávky brzdových panelů na 11 třívozových souprav jednotek Flirt 3 do Nizozemí.

Vyrobila také brzdové komponenty na legendární tatranskou zubačku a multifunkční lokomotivu osazenou brzdovým panelem pluhu. Se společností Siemens DAKO-CZ uzavřelo také několik kontraktů, například na dodávku brzdových součástí na tramvaje, na dalších 20 sedmivozových souprav na osobní vozy pro rakouské dráhy ÖBB a na dodávku brzdových komponent pro 18 šestivozových souprav metra v Mnichově. V oblasti nákladní dopravy byla jejím zákazníkem Tatravagónka Poprad a modernizovala 250 dvouosých vagónů společnosti VTG.

Třemošnická firma se postupně rozrůstá. V roce 2019 získala společnost Transelco vyrábějící spřáhla, stavěče a brzdové válce. Následovalo založení dceřiné společnosti Dako-CZ Service v Mostě, kam se soustředil servis a opravy brzdových jednotek a komponent. V roce 2021 vznikla v Ostravě další dceřiná firma Dako-CZ Machinery zaměřená na sériovou výrobu, především pro Indii. Zakázky pro tamní trh tvoří dnes zhruba třetinu obratu společnosti. V roce 2022 firma otevřela vývojové kanceláře v Pardubicích a Ostravě. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců Dako-CZ se minulý rok zvýšil o 36 na 601.

V Indii Dako-CZ s tamní společností Medha Servo Drives založily podnik MEDHA Dako-CZ. Spolupráce se soustředí na dodávky ucelených a moderních brzdových systémů pro nově připravované vozy EMU, metra a lokomotivy pro Indickou železnici. S firmou Jupiter Wagons, dvojkou na tamním trhu výroby nákladních vozů, byla založena společnost JWL Dako-CZ India. Indické aktivity zastřeší nově vznikající dceřiná společnost Dako-CZ India.

Dako-CZ vyrábí brzdy a komponenty pro tramvaje, metro a železniční vozidla. Její produkty odebírají například Siemens, Stadler a Bombardier, z českých firem například Škoda Transportation. Společnost založil v roce 1816 Jan Zvěřina. Na železniční zakázky se začala orientovat o více než 100 let později. Novodobé dějiny firmy začaly rokem 1965, kdy v Třemošnici vznikl závod Dako, o 15 let později se stal součástí koncernu ZTS Martin. V roce 1992 vznikla akciová společnost a v roce 1996 se spojila s firmou ČKD Holding Praha. Do roku 2001 působila pod názvem ČKD – Dako. Jediným vlastníkem je od roku 2021 skupina Czechoslovak Group (CSG), která koupila zbývající 49procentní podíl od Tatravagónky Poprad.

Zdroj: ČTK