Tuzemský řetězec se zahradní technikou Hecht Motors oživil šlapací moped Babetta. Pod značkou Hecht Betis začal nabízet plně elektrický model, který z Babetty vychází. Moped je dvoumístný a homologovaný pro silniční provoz. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Cena je 29.990 korun.

Betis disponuje elektrickým motorem o výkonu 800W a na jedno nabití ujede až 40 km. Pokud by výkon motoru nebo kapacita akumulátoru nedostačovaly, je možné dojezd zvýšit pomocí šlapání do pedálů obdobně jako na elektrokole.

Babetta byla v Československu oblíbena zejména za komunismu. Výroba mopedů této značky začala na Slovensku v roce 1971. V průběhu 15 let z výrobních linek Povážských strojíren sjely statisíce mopedů, řada z nich skončila u zákazníků v zahraničí. V roce 1986 byla produkce přestěhována do jiného závodu na jihu země a později ukončena.

Oblíbené značky z doby komunismu se snažilo se střídavými úspěchy oživit již několik výrobců. Na legendární skútr ČZ přezdívaný prase chtěla elektrickým modelem navázat firma Čezeta, která skončila v insolvenci. Opavská firma Motoscoot pak nabízela novou generaci mopedu Pionýr vybaveného asijským čtyřtaktním motorem a před čtyřmi roky přišla rovněž s prototypem elektrické verze.

Hecht byl založen českými majiteli v roce 1994. První výrobky pro zahradu uvedl na trh v roce 1998. V současnosti je jedním z největších distributorů zahradní techniky a podle statistik také největším výrobcem a prodejcem elektrických skútrů a motocyklů.

Brněnské Centrum dopravního výzkumu letos v únoru informovalo, že lidé loni zaregistrovali 1500 elektromotocyklů, o rok dříve 1639, v roce 2019 to bylo 1071. Celkem je jich v Česku registrováno 6500, uvedlo centrum. Největší zájem mají lidé o elektrické skútry. Celkem je v Česku registrovaných 1,25 milionu motocyklů.

Zdroj : ČTK