Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která provozuje vlaky na úzkokolejce, musí bance Raiffeisenbank předčasně splatit provozní a investiční úvěry. Banka předčasně ukončila úvěrovou smlouvu a firma musí do určitého data zaplatit zbývající sumu. Informoval o tom server Obcasnik.eu. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ČTK řekl, že o situaci ví, ale zatím nemá informace, že by to mělo vliv na vlakový provoz. Kraj má podle něj plán, jak by se daly vlaky dál provozovat, kdyby JHMD skončily. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) dnes ČTK řekl, že se na Kraj Vysočina obrátil finanční úřad, aby platby určené JHMD poskytl kraj přednostně jemu na základě exekučního příkazu vůči JHMD. Vyjádření dopravce ČTK zjišťuje.

Banka podle serveru blokuje dopravci účty tak, že všechny peníze, které JHMD dostávají od Kraje Vysočina a Jihočeského kraje, budou sloužit k zaplacení dluhů vůči bance. Podle serveru vyčerpaly JHMD začátkem května všechny finanční rezervy.

„Víme o tom, informaci vnímáme, že jsou tam zesplatněné úvěry. Pro nás zatím dělají službu, kterou máme definovanou smlouvou. Zatím jsme neměli informaci, že by to mělo vliv na služby, které si platíme. Je to problém mezi Krajem Vysočina a Jindřichohradeckými místními drahami. Musíme počkat, jak to dopadne. Kdyby ukončili svoji činnost, máme připravený plán, jak to řešit. Čekám, jaké se k nám dostanou informace,“ řekl ČTK Kuba. O situaci ví i jihočeský krajský radní pro dopravu Antonín Krák (ČSSD). Smlouvu s krajem podle něj JHMD plní.

Firma loni požádala soud o mimořádné moratorium, které platilo půl roku. Opatření chránilo provozovatele úzkokolejek před věřiteli. Firma poté na webu uvedla, že jednala s věřiteli i akcionáři, aby zajistila budoucnost. Soudkyně Pavlína Glaser Hrůzová loni v insolvenčním rejstříku uvedla, že firma evidovala závazky 99,4 milionu Kč. JHMD scházelo cash-flow. Příčinou byly výpadky tržeb z jízdného kvůli koronaviru a to, že nemá od roku 2018 uzavřený potřebný dodatek smlouvy s Krajem Vysočina. Firma se s tímto krajem nedohodla ani na pokrytí ztrát za období pandemie.

Firma na Kraj Vysočina podala žaloby. Vysočina má s JHMD smlouvu z roku 2009. Podle dopravce kraj neplní závazek, hradit prokazatelné ztráty dopravy na úzkokolejce. Od roku 2010 do loňska jde o 50 milionů korun, sdělil již dříve ČTK předseda správní rady JHMD Boris Čajánek. Hejtman Vysočiny Schrek řekl, že kraj vůči JHMD postupuje podle smlouvy. „Obrací se na nás finanční úřad, abychom platby poskytovali přednostně jim (úřadu). My tak činíme, je to naší povinností. Je to exekuční příkaz finančního úřadu vůči JHMD ve smyslu: platby, které máte dávat dráhám, budete posílat nám,“ řekl dnes Schrek.

Smlouva mezi Vysočinou a dopravcem skončí na podzim 2024. Kraj zvažuje, že pak zajistí základní obslužnost místo vlaků autobusy. Na úzkokolejce mezi Kamenicí nad Lipou a Obrataní by pak jezdily jen turistické vlaky. S Jihočeským krajem má firma smlouvu do prosince 2024. Hodnota pětiletého kontraktu je 163 milionů korun.

Firma JHMD měla v obchodním roce od července 2018 do června 2019 čistý obrat 96 milionů Kč a provozní zisk 6,2 milionu. Kompenzace prokazatelné ztráty z provozu 32,9 milionu uhradily kraje Jihočeský a Vysočina. Vyplývá to z výroční zprávy. V roce 2019 firma přepravila 158.190 cestujících, tržby z jízdného byly 2,32 milionu Kč. Novější výsledky dosud nezveřejnila.

JHMD vlastní a provozují úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Vlastní tři parní lokomotivy, tři motorové, osm osobních vozů a jeden nákladní. Vlaky jezdí i přes stanici Kaproun, kde je památník fiktivní postavy Járy Cimrmana. Firma zaměstnává okolo 80 lidí. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897.