Zdroj: Freeimages.com
Invoitix

Ve dvě umělecká díla se proměnily obří reklamní poutače, které uvidí řidiči u dálnice D1 poblíž Velkého Meziříčí. Firma, která dva objekty představující pro svou značku typické orly nechala polepit uměním, tak vyřešila úpravu zákona o pozemních komunikacích. Ztvárnila zatím dva ze 16 poutačů a plánuje umělcům nabídnout i ty zbylé. Informovala o tom dnes novináře. Jeden z uměleckých objektů vytvořila grafička Míla Fürstová, druhý vzešel ze soutěže studentů AVU a jeho autorkou je Lucie Havlová. Podle ministerstva dopravy je však toto řešení v rozporu se zákonem.

Marketingový ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) Ondřej Postránský ČTK řekl, že nákladnější než objekty odstranit bylo vyrobit umělecká díla. Náklady jsou podle něj řádově statisíce korun. Obří orlové o rozměrech 24 krát 15 metrů byli podle něj vždy umísťováni k dálnicím v souladu se zákonem. Podle nové úpravy zákona se ale už vyskytují v ochranném pásmu, takže by se objekty musely buď odstranit, nebo přeměnit v něco jiného.

U dvou, které od poloviny června u dálnice stojí, má firma podle Postránského z právního hlediska potvrzeno, že se změnily na umělecká díla. Povoleny jsou podle něj odborem životního prostředí i stavebním odborem.

S tímto výkladem ale ministerstvo dopravy nesouhlasí. „Z našeho pohledu nezáleží na tom, co je na reklamním zařízení, ale že byl již dříve schválen jako billboard,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Pokud tedy jsou zařízení v ochranném pásmu u dálnic nebo silnic 1. třídy, provozovatel je nadále povinen je odstranit.

K naplnění svého záměru přizvaly KMV Galerii hlavního města Prahy a Akademii výtvarných umění v Praze, na které se uskutečnila soutěž o nejlepší studentské návrhy. S nabídkou vytvořit výtvarné dílo na plochu ve veřejném prostoru zároveň KMV oslovily Mílu Fürstovou, českou malířku a grafičku, která dlouhodobě žije v Londýně. Pracuje dnes už vzácně používanou technikou leptu a její grafika je charakteristická precizními detaily, které jako celek vytvářejí působivé obrazce. K jejím nejznámějším dílům patří například obal alba Ghost Stories skupiny Coldplay, jehož hlavní motiv křídel inspiroval KMV k jejímu oslovení.

Studentka druhého ročníku Ateliéru intermediální tvorby I na AVU Lucie Havlová ve svém návrhu pracovala s motivem dopravních značek. Výsledkem je zelenobílá kompozice; v jejím pojetí silueta původního orla vystupuje více, je ale stále patrná i z druhého díla.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři napočítali ve vymezených úsecích 3000 nelegálních poutačů, z toho zhruba polovinu v blízkosti dálnic. Ještě v dubnu zůstávalo v ochranném pásmu dálnic více než 900 nelegálních reklamních poutačů. Nejvíce zařízení bylo odstraněno z okolí dálnice D1, kde se nacházejí i dnes prezentované umělecké objekty vzniklé z dvou poutačů.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP