Za deset dní vyrazí z Prahy prezidentský vlak složený z vozů, které využívali českoslovenští prezidenti od Tomáše Garrigua Masaryka až po Václava Havla. Devět vozů soupravy včetně dvou lokomotiv navštíví v létě 15 měst v Česku a na Slovensku. Během zastávek budou moci zájemci nahlédnout do tří salonních vagonů nebo zhlédnout výstavu o železničních cestách prezidentů.

Projekt je výsledkem spolupráce Českých drah se Železnicemi Slovenské republiky a Národním technickým muzeem (NTM) v Praze a je součástí četných akcí připomínajících 100. výročí vzniku Československé republiky. Generální ředitel NTM Karel Ksandr na dnešní tiskové konferenci označil prezidentský vlak za nejzajímavější součást programu své instituce, protože jde podle něj o neopakovatelnou akci.

Vše začne 28. června v Praze, avšak první opravdovou zastávku bude mít historická souprava mezi 29. červnem a 2. červencem na výstavišti v Brně. Poté se představí v šesti slovenských městech, načež zavítá zpět do ČR, kde bude k vidění například v Olomouci, Plzni a Praze.

Ačkoli jsou historické vozy provozuschopné, prezidentským vlakem nebude možné cestovat. Kvůli obavám o zachování interiérů také budou moci návštěvníci vstoupit pouze do nejmladšího ze tří salonních vozů; do Masarykova z roku 1930 a toho vyrobeného v roce 1909 pro rakouského císaře Františka Ferdinanda d’Este se bude pouze nahlížet okny.

I tak by ale modrý vagon Aza 1-0080 vyrobený pro prvního československého prezidenta mohl být největším tahákem. Salonní vůz dlouhý 23,5 metru se skládá ze dvou obytných částí s ložnicemi a koupelnami a dále prezidentského salonku. Interiér zdobí vyřezávané dřevo a součástí výbavy je také luxusní křišťál či porcelán. Masaryk v něm poprvé cestoval v březnu 1930 a vagon byl také součástí smuteční jízdy s ostatky státníka 21. září 1937.

Naplno si budou moci zájemci v Česku a na Slovensku vychutnat salonní vůz přezdívaný Svoboda podle prezidenta Ludvíka Svobody. Vagon z roku 1968 ale využíval i jeho nástupce Gustáv Husák a na nechvalně proslulé setkání s Leonidem Brežněvem v něm do Čiernej nad Tisou jel i tehdejší tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček.

Prezidentský vlak doplňují dvě lokomotivy a doprovodné vozy. V neposlední řadě pak osobní vůz Ca 4-5086 z roku 1931, v němž bude umístěna expozice o cestách československých prezidentů po železnicích. Zdokumentována je tam například cesta Edvarda Beneše, který se v květnu 1945 po konci druhé světové války vlakem vracel do Prahy.

Prezidentská souprava se do Prahy vrátí na konci prázdnin a od 28. srpna do 2. září bude k vidění v prostoru bývalých železničních dílen ve východní části Masarykova nádraží.

Zdroj: ČTK