Na dopravní stavby letos dá stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 127,5 miliardy korun. Vláda dnes schválila rozpočet fondu, který je tak ve stejné výši jako schválený rozpočet loni. Po dnešním jednání vlády to oznámilo ministerstvo dopravy. Proti původnímu návrhu předchozího kabinetu je ovšem schválený rozpočet asi o tři miliardy korun nižší, současná vláda v něm snížila provozní výdaje a náklady na údržbu.

„Objem investic na dopravní stavby jsme zachovali. Díky tomu zahájíme v letošním roce celkem 50 kilometrů staveb nových dálnic jako je další část jihočeské D3, karlovarské D6, chomutovské D7 nebo pokračování dálnice D55. Stavět se začnou také desítky kilometrů staveb na silnicích první třídy, což jsou většinou obchvaty měst. Stavět se také začne součást železničního spojení na pražské letiště Václava Havla, tedy modernizace trati Praha-Bubny – Praha-Výstaviště,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostane ze SFDI na dálniční a silniční stavby 59,1 miliardy korun, kraje dostanou na financování silnic nižších tříd čtyři miliardy korun. Správa železnic bude mít na železniční tratě a budovy 53,4 miliardy korun. Pro Ředitelství vodných cest rozpočet počítá s 1,6 miliardy korun. Další část peněz z fondu bude určena například na cyklostezky nebo vývoj dopravních technologií. Zhruba 46 miliard korun v rozpočtu fondu budou tvořit peníze z evropských fondů.

Schválený rozpočet je o tři miliardy korun nižší, než původně plánovala předchozí vláda loni na podzim. Podle resortu dopravy jsou úspory proti původnímu návrhu zejména v provozních výdajích a v plánovaných nákladech na údržbu. „Správci jednotlivých dopravních módů tyto úspory odsouhlasili s tím, že v rámci svých organizací zajistí hospodárnější přístup při plánování a realizaci těchto prací,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva František Jemelka.

ŘSD bude mít letos na údržbu 13,6 miliardy Kč, Správa železnic 14,4 miliardy Kč. Ministr Kupka na začátku února také uvedl, že úspory zřejmě pozdrží zahájení některých připravovaných staveb, těch rozestavěných se ovšem podle něj šetření nedotkne.

Zdroj : ČTK

DPP