V případě, že IT systém k elektronickým dálničním známkám vyvíjený dobrovolníky na hackathonu bude plně funkční, stát ho využije, řekl při návštěvě akce premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo dopravy by následně hledalo provozovatele systému. Projekt je dokončen.

Skupina 60 dobrovolníků pracovala od pátečního večera na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Práce dokončili v neděli. Vyvíjený systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

„Pokud budeme mít záruky, že ten produkt bude funkční a bude za něj někdo odpovědný, tak předpokládáme, že ho použijeme. Pak budeme soutěžit provoz toho systému,“ uvedl Babiš. Odpovědný by za funkčnost systému neměl být stát. Do tendru na provoz by se podle premiéra už nepříhlásila skupina kolem organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka.

Spuštěný systém bude volně přístupný pro veřejnost, která si ho bude moci vyzkoušet. Případné předání státu by se řešilo v následujících dnech.

Babiš na místě hackathonu strávil téměř dvě hodiny. S Vondráčkem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem řešil vedle systému také možnost vybudování platformy, v rámci které by stát řešil své IT systémy s veřejností, zejména IT odborníky. „Budu tlačit na ostatní ministry, aby otevřeli veřejnosti své systémy a IT řešení,“ podotkl. Vondráčkovu akci kolem dálničních známek uvítal

Zakázka na informační systém a e-shop s elektronickými dálničními známkami stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Podle odborníků i politiků je výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru. Kremlíkův nástupce Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena.

 

Zdroj : ČTK