DPP

[quote]Komplexní logistické služby, včetně individuálních řešení s oborovými specifiky, zajišťuje společnost GEFCO nejen pro svůj dominantní sektor automotive, ale je stejně tak expert na přepravy zboží pro segment farmaceutických výrobků a produktů péče o zdraví. Dynamický obor, jakým je farmacie a zdravotnictví, však musí věnovat zvýšenou pozornost kontrolním mechanismům, bezpečnosti i konkrétním nárokům na přepravu například u teplotně citlivých zásilek. Pro všechny tyto požadavky nabízí GEFCO integrovaná logistická řešení a disponuje v této oblasti bohatými zkušenostmi, což dokazuje například intenzivní spolupráce s Ferring Pharmaceuticals.[/quote]

 

„Pro společnost Ferring realizujeme především přepravu léků Glypressin a Pentasa. V obou případech je nutné dodržet stanovený teplotní režim, který je (+2)-(+8)°C a (+15)-(+25)°C . Jsou proto uložené ve speciálních boxech, které udrží stálou teplotu během přepravy přibližně 5 dní a jsou navíc neustále pod kontrolou tzv. datalogerů. Společně s léky je pak doručen i kompletní report teploty, který potvrzuje, že v průběhu celé přepravy nedošlo k vychýlení od požadovaného teplotního rozmezí,“ popisuje nároky na přepravu farmakologických zásilek Martin Hrbek, sales manager divize Forwarding společnosti GEFCO.

 

Vloni získaný evropský certifikát GDP prokazuje plnění směrnic Evropské komise pro silniční přepravu humánních farmaceutických výrobků a garantuje vysokou kvalitu přepravy. Závazek dodržování bezpečnostních standardů a prevence podvrhu či falšování léčiv řadí GEFCO k odborníkům na logistiku farmaceutických výrobků. V Evropě je dokonce schopné nabídnout uskladnění léků ve třech skladech s kontrolou teplotních režimů a nabídnout tak klientům komplexní servis.

 

Evropou však přeprava farmaceutického segmentu zboží nekončí. Velká část přepravy léků společnosti Ferring směřuje letecky mimo Evropu do Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Hongkongu nebo Brazílie. Pro některé destinace je GEFCO schopné zajistit i speciální „envirocontainery“, které jsou sice velmi nákladnou záležitostí, ale efektivně kontrolují teplotu v průběhu celé letecké přepravy. Dopravu lze rozšířit ještě o další služby, jako je například on-board kurýr, který zásilku po celou dobu letu doprovází (pozn.: často je využíváno pro přepravu vzorků či prototypů nových léčiv) nebo dopravu „door to door“, kdy je zásilka doručena doslova až ke dveřím. Kromě kontinuálního sledování teploty umí GEFCO zajistit i kontrolu otřesů během přepravy, opět pomocí kontrolního zařízení umístěného přímo v přepravních boxech.

 

Různé teplotní režimy dokáže GEFCO zajistit i v rámci silniční či námořní přepravy. Farmaceutické zboží míří na lodi také na Nový Zéland, do Austrálie i Kanady. „Kontejnery se mohou v horkém počasí poměrně hodně rozpálit a udržení požadované, třeba jen pokojové teploty, je závislé na chladicích kontejnerech,“ doplňuje Hrbek. Ani to ale není problém. Na silnici pak udržují léky při požadované teplotě speciální chladicí kamiony.