Místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr dopravy Karel Havlíček nesouhlasí s výtkami Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) k rekonstrukci dálnice D1. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Současný ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že u celého projektu převažují pozitiva nad negativy. NKÚ v květnu uvedl, že modernizace za více než 28 miliard korun z evropských i státních peněz má řadu nedostatků. Podle kontrolorů oprava není dokončena a na už opravených částech zůstaly některé mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost dopravy. Hnutí ANO podle Havlíčka nikdy neslibovalo dokončení ve „smyslu kolaudace“.
Modernizace nejstarší a nejvytíženější dálnice v zemi začala před deseti lety, v květnu 2013, a stavebně skončila na přelomu září a října 2021. Za osm let silničáři o tři čtvrtě metru rozšířili každý jízdní pás. Nešlo jen o obnovu vozovky, ale i o rekonstrukci havarijního stavu po celé délce dálnice. Modernizace se týkala úseku od 21. po 182. kilometr.
Ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již dříve uvedli, že navzdory výtkám NKÚ modernizace D1 zvýšila bezpečnost a komfort uživatelů. Některé mosty a odpočívadla se ještě podle obou úřadů opraví, práce ale často brzdí nejasné vlastnictví či soudní spory. Na to dnes poukázal také Havlíček.
Předseda ANO Andrej Babiš v době, kdy byl premiérem, rekonstrukci označoval přímo za stavbu úplně nové dálnice. Havlíček dnes řekl, že i podle něj je to nová stavba. Zároveň zdůraznil, že ANO se veřejnosti za současný stav dálnice omlouvat nebude. „My jsme netvrdili, že D1 bude hotová se smyslu kolaudace, my jsme neřekli, že bude zprovozněna. Ušetřili se dvě miliardy korun na rozpočtu. Mělo to být 26 miliard bez DPH, nakonec to bylo 24 miliard,“ řekl.
Havlíček má také výhrady k závěrům NKÚ. „Ten úředník nebyl ani jednou na té stavbě, jen si vzal dokumenty ŘSD. Ve finále se pouze snažil vytáhnou to, co je na tom negativní,“ dodal s tím, že sám chce akcentovat naopak pozitiva akce.
Kupka poznamenal, že modernizace byla mimořádný projekt a opravy se prováděly za provozu. Závadám podle něj nejde předejít u žádné stavby a ministerstvo z toho vyvodilo další kroky – před koncem záruční lhůty se dělá diagnostika staveb a uplatňují se reklamace, uvedl. V případě D1 to podle něj ŘSD monitorovalo průběžně.
NKÚ mimo jiné upozorňoval na časté jízdy přetížených vozidel. Podle Kupky bude příští rok na dálniční síti v provozu 13 dynamických vah, které měří dodržování limitů. Uvedl, že ve Sněmovně je také návrh, který mění podmínky vyplácení pokut. Jejich vymáhání přísluší obcím s rozšířenou působností, které nyní mají nárok na 15 procent výnosů z pokut. Podle Kupky se systém pokut díky digitalizaci zlevní a nově by měly obce dostávat 30 procent výnosů.