[quote]Začátkem příštího roku plánuje Holding Šmídl spustit provoz v nové hale ve svém vysokomýtském logistickém centru. Na ploše více než 3 tisíce metrů čtverečních bude kromě skladování probíhat i konsolidace zboží před nakládkou. Výstavba již začala a vedení holdingu od rozšiřování neodradily ani rostoucí ceny stavebních materiálů. [/quote]

 

Kdo v těchto dnech projíždí Vysokým Mýtem, těžko si na jeho okraji nevšimne vztyčených betonových pilotů, které začínají tvořit obrysy nové haly. Technologie výstavby je stejná, jako u ostatních hal v areálu. Novou budovu bude tvořit železobetonový skelet se 72 pilíři, které doplní panelová výplň. Osvědčené technologie stavby chce holding Šmídl doplnit fotovoltaickými panely a snížit tak spotřebu energií v areálu.

Projekt na novou halu měli ve Šmídlu připraven zhruba pět let, a to včetně stavebního povolení. S výstavbou však nechtěli začínat spekulativně, ale až v reakci na konkrétní poptávku. Ta přišla právě v letošním roce, kdy se východočeský logistický holding dohodl se zákazníkem IVECO na dalším rozšíření spolupráce.

 

I když je nová hala vedena jako klasický temperovaný sklad první třídy, má celou řadu specifik. Například skladovací plocha tvoří jen část celého půdorysu a zhruba stejně velký prostor je ponechán volný pro manipulace. V rámci zmíněného spolupráce totiž nebude spočívat jen ve skladování produktů, ale bude zahrnovat i takzvané služby s přidanou hodnotou: konsolidace, sadování a podobně. Další zajímavostí je, že zakládání palet do regálů bude probíhat pomocí „retraků“ (druh elektrické manipulační techniky) namísto systémových vozíků.

Nový sklad tak má oproti ostatním halám odlišnou koncepci, kdy širší uličky umožňují lepší manipulaci při sadování, a to bez nutnosti indukčního vedení pod podlahou. Řidiči vozíků budou díky tomuto řešení zůstávat při zemi a při zaskladňování do vyšších pozic regálů využijí manipulační techniku s kamerou umístěnou na desce vidlic vozíku.

 

“Celý projekt je oficiálně pojmenován jako „Konsolidační centrum“, a to z toho důvodu, že v jeho rámci budeme kompletovat (konsolidovat) díly autobusů od jednotlivých dodavatelů a následně je posílat do Turecka. Právě v tureckém městě Sakarya bude IVECO vyrábět autobusy, pro které ve Vysokém Mýtě nezbývají výrobní kapacity. Jedná se o zcela nový logistický model. IVECO si na umístění konsolidačního centra nechalo zpracovat mezinárodní výběrové řízení a my jsme v něm uspěli,” uvedl ředitel logistiky Pavel Fajt s tím, že se jedná o jediné konsolidační centrum IVECO v České republice.

 

Výstavbou nové haly Šmídl vyčerpal možnosti stávajícího areálu, firma má již vykoupené pozemky v jeho sousedství a do budoucna počítá s dalším růstem. Pomoci by tomu mělo dokončení dálnice D35, které významně zjednoduší dopravu do a z areálu. Po uvedení do provozu najdou v nové hale uplatnění čtyři administrativní pracovníci, které ve dvousměnném provozu doplní zhruba osm skladníků.

 

Zdroj : Šmídl