DPP

[quote]Královéhradecký kraj loni znásobil investice do oprav silnic na zhruba 900 milionů korun. Předloni investice činily 467 milionů korun. Stavbaři v kraji loni opravili 107 kilometrů silnic a zrekonstruovali 11 mostů. ČTK to řekl první náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Martin Červíček.[/quote]

,,Vnitřní dluh na našich silnicích je ale obrovský, a proto hodláme v takto masivních investicích pokračovat i do budoucna,“ uvedl Červíček.

Pro letošní rok má kraj připraveno 33 silničních staveb v předpokládané hodnotě 1,58 miliardy korun. Celkově má kraj v přípravě 178 projektů staveb a oprav komunikací v hodnotě téměř sedm miliard korun.

Kraj loni z evropských a národních dotací a vlastních peněz investoval do silnic 783 milionů korun. Dalších více než 70 milionů korun investovala do průběžných oprav společnost Údržba silnic Královéhradeckého kraje a zhruba 44 milionů korun šlo do silniční sítě v rámci státní podpory průmyslové zóny Vrchlabí.

Zvyšováním investic se kraj snaží zastavit chátrání silniční sítě, která v minulosti nabrala vnitřní dluh kolem devíti miliard Kč. Kraji patří 3300 kilometrů silnic a hejtmanství odhaduje, že polovina je v havarijním stavu.

Z investic státu do dálnic a silnic prvních tříd v hradeckém kraji bylo loni nejdůležitější srpnové dokončení posledních 2,4 kilometru dálnice do Hradec Králové. Dostavba dálnice přišla na 882 milionů korun. V Náchodě Ředitelství silnic a dálnic na podzim dokončilo opravy tranzitní silnice přes Náchod. Oprava více než šest kilometrů dlouhého průtahu městem trvala s přestávkami pět let a stála 290 milionů korun.

Zdroj: ČTK