[quote]Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) snížilo o téměř polovinu výhled růstu letecké přepravy nákladů pro letošní rok na dvě procenta z původních 3,7 procenta. Důvodem jsou globální obchodní napětí, odchod Británie z Evropské unie a antiglobalizační rétorika, uvedlo sdružení ve svém prohlášení.[/quote]

„Politické klima se nevyvíjí v náš prospěch,“ uvedl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.

Slabší globální ekonomická aktivita a důvěra spotřebitelů způsobily v lednu pokles nákladní letecké přepravy o 1,8 procenta. To byl nejhorší měsíční výkon za tři roky, uvedla IATA minulý týden.

V loňském roce nákladní přeprava stoupla o 3,5 procenta. Tempo růstu tak výrazně zpomalilo z 9,7 procenta v roce 2017. Největší podíl na globální přepravě měly asijské aerolinky, a to téměř 40 procent. Region se stal centrem zpracovatelského průmyslu i internetového obchodu. Údaje z minulého týdne však ukázaly, že poptávka po nákladní přepravě v Asii klesla v lednu o 3,6 procenta, mimo jiné kvůli obchodnímu napětí a zpomalení čínské ekonomiky, napsala agentura Reuters.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

 

Zdroj : ČTK

DPP