Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v listopadu potřetí v řadě stouply. Průměrná cena povinného ručení činila 6653 korun, což bylo proti říjnu o 25 korun více. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech.

Odborníci očekávají setrvání v rostoucím trendu a výraznější nárůst cen v příštím roce. „Růst v desítkách korun můžeme pozorovat už od září, proti hodnotám na počátku měření nebo například letním měsícům jde ale stále o nižší hodnotu,“ uvedl analytik společnosti Jiří Váchal.

Růst cen povinného ručení v hlavním městě víceméně udržuje podobný trend jako celkový vývoj POV indexu. Liší se ale v tom, že běžně jsou hodnoty v Praze proti průměru či zbytku republiky výrazně vyšší.

„I když se řada pojišťoven snaží udržet ceny na původní úrovni, lze u povinného ručení očekávat v příštím roce výraznější nárůst indexových hodnot. Odhadem by mohlo jít o nárůst o šest až sedm procent, který se do cen pojištění pravděpodobně promítne kvůli celkovému ochlazení ekonomiky, jež ovlivňuje zdražování energií, materiálů, ale i samotné práce. V důsledku je potřeba počítat například s dražšími náhradní díly, kterých je leckde nedostatek a kvůli tomu dlouhé čekací lhůty,“odhadl Váchal.

POVIndex společnost Broker Consulting od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať jde o nového řidiče nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex užívá odlišnou metodiku než například Česká kancelář pojistitelů.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Pořízení povinného ručení je ze zákona povinné pro všechny majitele vozidel. Musí je mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Zdroj : ČTK