Íránec, jehož příběh byl inspirací pro film Terminál v hlavní roli s Tomem Hanksem, zemřel dnes na letišti v Paříži, kde strávil 18 let života. Informovala o tom agentura AP.

Íránský uprchlík Mehrán Karímí Náserí zemřel v důsledku infarktu, který utrpěl na terminálu 2F na letišti Charlese de Gaulllea. Policie i zdravotníci se mu snažili pomoci, život muže se jim ale zachránit nepodařilo, uvedl letištní pracovník, který si nepřál být jmenován.

Náserí, který se podle všeho narodil v roce 1945, žil na letišti v letech 1988 až 2006. Nejdříve kvůli absenci potřebných dokumentů nemohl vstoupit na francouzskou půdu, později na letišti zůstával již dobrovolně, uvedla francouzská média. Po opuštění letiště žil v jednom pařížském útulku, v posledních týdnech se na letiště opět vrátil.

Náserího příběh inspiroval režiséra Stevena Spielberga, který podle něj natočil v roce 2004 film Terminál. Tom Hanks v něm hraje muže, který uvázne na newyorském letišti JFK, když přiletí těsně po vojenském převratu ve své zemi. S pasem neexistujícího státu nesmí vstoupit na území USA a čeká, až doma skončí občanská válka.

Zdroj  :ČTK