Nový italský ministr dopravy Matteo Salvini ze strany Liga chce oživit projekt silničního mostu, který by spojil Sicílii s pevninou. Odpůrci stavby, která by vyšla na několik miliard eur, upozorňují na technologickou náročnost a silnou seismickou činnost v regionu. Salvini o svém záměru hovořil s reportéry italské stanice Rai.

„Jedním z mých cílů je v příštích pěti letech zahájit práce na výstavbě mostu přes úžinu,“ řekl Salvini. „Vedle znečištění a ztráty času navíc překládky trajektů stojí lidi za rok víc, než kolik by stála stavba mostu,“ dodal ministr. Konstrukce více než pětikilometrového mostu by podle Salviniho přinesla 100.000 nových pracovních míst.

Sen o mostu přes Messinskou úžinu je starý přes 2000 let, píše The Guardian. Zatímco několik italských vlád výstavbu v posledních letech zavrhlo jako nereálnou, starověcí Římané ji nejspíš skutečně dokončili.

Filozof Plinius Starší napsal, že v roce 251 před naším letopočtem Římané ze Sicílie do Říma dostali slony, které zajali během první punské války. Přes moře se zvířata podle Plinia dostala pomocí mostu z lodí a sudů.

O mostu snil i diktátor Benito Mussolini. O krok blíž k jeho výstavbě se dostal bývalý premiér Silvio Berlusconi, který si na projekt zajistil šest miliard eur (147 miliard korun) z evropského rozpočtu. Když v čele vlády Berlusconiho vystřídal Romano Prodi, projekt byl opět uložen k ledu. Berlusconi je stejně jako Salvini členem nového italského kabinetu, v jednom ze svých projevů už zmínil i konstrukci mostu ze Sicílie, který pro něj podle jeho slov „zůstává prioritou“.

Ve studii z roku 2021 vědci lokalizovali na mořském dně Messinské úžiny zlom, který v roce 1908 způsobil ničivé zemětřesení. Zahynulo při něm 120.000 lidí a bylo tak nejhorší seismickou katastrofou 20. století. Právě v těchto místech má přesto podle Salviniho vyrůst most.

„O překonání Messinské úžiny mluvíme už desítky let a od roku 1981 byly vynaloženy stovky milionů eur, aniž by se něčeho dosáhlo,“ řekl ministr. „Konečně hodláme přejít od slov k činům.“

Zdroj : ČTK