Integrace automatizace a robotiky pokračuje v revoluci v oblasti balení v odvětvích, jako je potravinářství, pekařství a výroba občerstvení, nápojů a dalšího spotřebitelsky baleného zboží (CPG).
Například v odvětví potravin a nápojů usnadňují roboti vysokorychlostní balení, čímž snižují chybovost lidského faktoru při zachování hygienických standardů. V odvětví pekařství a výroby občerstvení pomáhá automatizace rozšiřovat výrobu, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku spotřebitelů a zároveň zajistit konzistenci výrobků. Pokroky v obalových technologiích – od inteligentních obalových řešení až po udržitelné materiály – navíc umožňují společnostem uspokojit poptávku spotřebitelů po pohodlí, čerstvosti a ekologické šetrnosti. Všechny tyto technologie se neustále vyvíjejí a mění způsob balení, distribuce a spotřeby výrobků, díky čemuž jsou dodavatelské řetězce pružnější a lépe reagují na tržní trendy, zejména v oblasti výroby občerstvení a nápojů.
U výrobců občerstvení podporuje růst trhu s produkty, které jsou určeny k okamžitému použití, inovace jak v oblasti nových produktů, tak v oblasti automatizace. Ve skutečnosti je to hlavní priorita účastníků průzkumu ve zprávě 2024 Snack Foods Packaging Trends, kterou vypracovala společnost PMMI, The Association for Packaging and Processing Technologies.
Nápojový průmysl má stabilní, ale vyvíjející se poptávku po všech typech nápojů. Mezi nejnovější trendy patří diverzifikace velikostí nápojů a přechod na sklo a plechovky, protože průmysl hledá alternativy k plastům.
Důležitým faktorem, který ovlivňuje nákup strojů, je produktivita a zároveň řešení přetrvávajícího problému nedostatku pracovních sil, což zvyšuje zájem o automatizaci a robotiku. Podle průzkumu 2025 Embracing Operational Readiness zvolily více než tři čtvrtiny (78 %) účastníků průzkumu jako jednu z klíčových priorit produktivitu, následovanou náklady a automatizací (obě 47 %). Ačkoli není překvapivé, že se účastníci zaměřují především na produktivitu a náklady, nelze podceňovat význam, který přikládají automatizaci ve výrobě.
Stále více společností si začíná uvědomovat, že musí vyvažovat krátkodobé, hmatatelné přínosy, jako je úspora nákladů, zkrácení prostojů a okamžitá návratnost investic, s dlouhodobými výhodami, včetně škálovatelného, do budoucna odolného řešení, které zvyšuje automatizaci, poskytuje přehled v reálném čase a optimalizuje výrobní procesy.
Podle zprávy PMMI 2024 State of the Industry U.S. Packaging Machinery Report bude proto pravděpodobně přibývat požadavků na automatizaci koncových linek, protože mnoho společností se nadále potýká s problémem udržení pracovních sil pro výrobní linky.
Nedávný čtenářský průzkum Packaging World uvádí, že firmy z oblasti CPG mají velký zájem o doplnění automatizace a robotizace, přičemž téměř dvě třetiny respondentů (65 %) uvedly, že v příštím roce doplní své balicí provozy o automatizační zařízení, coboty nebo robotiku. Proč? Vše souvisí s otázkou pracovních sil. Automatizace a robotizace se vyvinuly do té míry, že provozy mohou zdůvodnit, že přidání těchto technologií je z dlouhodobého hlediska nákladově efektivnější než vysoké náklady na pracovní sílu.
Podle čtenářského průzkumu mohou být například operátoři v balírně po hodinách opakování stejného úkolu unavení nebo znudění. To je může ohrozit a způsobit nekonzistenci výrobků. Automatizace těchto úkolů často umožňuje pracovníkům přejít na zajímavější a bezpečnější práci, přičemž angažovanější pracovník má větší sklon mít svou práci rád a je méně pravděpodobné, že ji opustí, což zlepšuje míru udržení zaměstnanců.
Problémy s pracovní silou podporují nákupy strojů
Vzhledem k přetrvávajícím problémům s pracovní silou jsou společnosti stále ochotnější investovat do automatizace pomocí pokročilých technologií, jako je umělá inteligence, strojové vidění, vícejazyčné rozhraní HMI, zjednodušená uživatelská rozhraní a vizuální pomůcky pro části strojů. V současné době zažívá největší růst automatizace koncových částí linky, ale existuje i poptávka po automatizaci dalších částí linky.
Přestože plně automatizované stroje mohou mít značnou cenovku, společnosti jsou ochotnější investovat do snížení závislosti na pracovní síle. Podle zprávy 2024 může strojové vidění výrazně snížit potřebu manuální práce tím, že automatizuje proces třídění a vkládání výrobků do různorodých balení.
Trend k automatizaci a snižování manuální práce bude také podněcovat potřebu sofistikovanějších dopravních systémů schopných přesné manipulace s výrobky, což sníží riziko poškození lehkých a křehkých balení. Nové dopravní systémy, které se zaměřují na pokročilé funkce, jako je automatické nastavování, lepší sledování a integrace s dalšími automatizovanými systémy, se stanou nutností.
Nákupy balicích strojů řídí také požadavky spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že poptávka po rozmanitých baleních stále roste, budou společnosti pravděpodobně zvažovat výhody různých úrovní automatizace.
Rostoucí počet SKU tlačí stále více společností ke strojům, které mohou přepínat mezi produkty a formáty s minimálními prostoji. Kromě toho posun k pozdní fázi přizpůsobení nutí společnosti zvažovat možnosti digitálního tisku, který dokáže nákladově efektivně tisknout nejkratší série.
Využití síly umělé inteligence
Výrobci potravin, nápojů a dalších produktů CPG se také orientují na technologie umělé inteligence a strojového učení. Většina projektů je sice ve fázi výzkumu a plánování, ale mnoho účastníků zprávy PMMI 2024 Transforming Packaging and Processing Operations se o ní chce dozvědět více. Jiní však zůstávají skeptičtí a komentují to tím, že jejich společnosti pracují na firemních politikách a/nebo stále potřebují pochopit, jak aplikovat AI a zajistit bezpečnost informací.
Společnosti, které v současné době AI využívají, ji používají pro poptávku po výrobě, plánování a prognózování a zpracování a analýzu dat. V továrních halách se AI používá k automatizaci opakujících se úloh, kontrole strojového vidění a kvality, provádění prediktivní údržby, monitorování vzdálených služeb a řízení zásob.
Zpráva Transforming Packaging and Processing Operations označila automatizaci, umělou inteligenci, rozšířenou realitu a virtuální realitu za klíčové při zvládání omezení pracovní síly. Tyto technologie mohou pomoci s prediktivní a preskriptivní údržbou, zefektivnit procesy a snížit závislost na vysoce specializovaném personálu tím, že poskytují poradenství a školení. Ve skutečnosti jedna z dotazovaných společností spolupracuje s dodavateli na tom, aby rozhraní HMI na všech nových strojích obsahovala veškeré informace, výukové programy a videa potřebná pro pomoc technikům na pracovišti při provádění údržby.
Přidání automatizačních a robotických technologií lze nyní zdůvodnit jako dlouhodobě nákladově efektivnější ve srovnání s vysokými náklady na pracovní sílu.