Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR (AV) nesouhlasí se záměrem výstavby nové paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v Praze. Podpořila tak stanovisko Rady hlavního města Prahy, která plán opakovaně odmítla. Komise uvedla, že výstavba představuje významná rizika v životním prostředí, turismu, dopravě, ale i v kvalitě života v Praze. O dnes přijatém stanovisku za AV ČTK informovala Markéta Růžičková. Komise pro životní prostředí je pomocný orgán AV, více než 20 vědcům předsedá ekotoxikolog Radim Šrám.

Podle komise nedává smysl rozšířit letiště v době, kdy se očekává spíše pokles letecké přepravy v Evropě. Odborníci upozornili, že přeplněný evropský vzdušný prostor může stěží absorbovat další linky a také že dopady koronakrize způsobí spíše omezení než nárůst letecké přepravy.

„Navíc vyvolané investice by zle rezonovaly v již destruovaných veřejných financích. V této souvislosti je třeba upozornit na rostoucí evropský trend zakazovat či omezovat lety na krátké vzdálenosti a nahrazovat je zejména železniční dopravou,“ uvádí komise ve stanovisku, které má ČTK k dispozici.

Odborníci také upozornili, že Praha by měla řešit spíše spojení s letištěm. „Pro Prahu se jeví jako prvořadé, namísto rozšiřování letiště, její mimo-silniční spojení (rychlodráha, regionální železnice, případně metro) s letištěm. Tyto možnosti zcela chybějí, což je v porovnání nejen s vyspělými, ale i s mnoha méně vyspělými zeměmi raritou popírající principy integrované dopravy,“ uvedla komise.

Jako další důležitý argument proti rozšíření letiště komise uvedla, že je plán v rozporu s klimatickými závazky hlavního města. Připomněla, že Praha se zavázala činit kroky pro snížení emisí CO2 o 45 procent do roku 2030 a stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Nárůst odbavených letadel je však podle komise s takovým plánem v přímém rozporu – mimo jiné proto, že právě letecká doprava je velkým zdrojem emisí CO2.

Komise také uvedla, že rozšíření letiště sice vyplývá z dokumentu Koncepce letecké dopravy ČR, ta však není v souladu například s aktuálními klimatickými cíli Evropské unie. Proto se o ní nelze opřít. Komise doporučila koncepci aktualizovat. V závěru také konstatuje, že se záměr paralelní dráhy jeví jen jako „partikulární byznys“, který Praze ani zemi neprospěje a jeho přínosy nevyváží újmu.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později.

Letiště už zažádalo o územní rozhodnutí ke stavbě, to je však nyní přerušené kvůli tomu, že soud na návrh městských částí Nebušice a Suchdol zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, v nichž se vymezovala plocha pro stavbu. I na tento aspekt Komise pro životní prostředí upozornila.

Letiště podalo spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, o které zatím nebylo rozhodnuto.

 

Zdroj : ČTK

DPP