Soud dnes uznal vinnými všech šest obviněných lidí v kauze zmanipulování dvou tendrů vypsaných Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Oproti tomu projektovou firmu SUDOP Praha osvobodil. Obžalovaní dostali podmíněné tresty v rozsahu od šesti měsíců do dvou let. Nejpřísněji soud potrestal inženýra staveb SŽDC, předsedu hodnotící komise Pavla Suka. Verdikt není pravomocný, sdělila na dotaz ČTK mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Suka soud shledal vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Ostatní obžalované – bývalého obchodního ředitele SUDOP Petra Lapáčka, jeho podřízenou Helenu Mazancovou, jednatele liberecké firmy Valbek Lukáše Hruboně, někdejšího generálního ředitele Výzkumného ústavu železničního Antonína Blažka a člena představenstva ústavu Petra Kavána – pak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Lapáčkovi uložil vedle podmíněného trestu ještě tříletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem.

Kauza se týká tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek bylo nabídnout nejnižší cenu. Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci – mezi nimiž pokaždé figurovala SUDOP – se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou.

První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhý s cenou 18,8 milionu. Podle obžaloby byl v obou případech porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže a ve druhém navíc šlo o pokus o poškození finančních zájmů EU, která měla projekt dotovat.

Obžalovaní vinu odmítli. Lapáček mimo jiné vypověděl, že se Sukem se zná už od 90. let a že jejich pravidelná komunikace vyplývala z profesních vztahů. Připustil, že hovory zachycené v policejních odposleších mohou působit nestandardně, podle něj je to však kvůli neznalosti kontextu.

 

Zdroj : ČTK