DPP

[quote]Jihočeský kraj chce, aby společnost GW Train Regio, která nově provozuje takzvané šumavské lokálky, posílila v létě vlaky na Šumavu o dvě soupravy. Kraj i firma zpracovávají právní rozbor, zda to smlouva umožňuje. ČTK to řekl Ivan Študlar za jihočeského koordinátora dopravy, společnost Jikord. Pro firmu by koupě dvou dalších souprav znamenala investici v desítkách milionů korun, řekl ČTK generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar.[/quote]

GW Train Regio provozuje šumavské lokálky místo Českých drah (ČD) od loňského 10. prosince, vyhrála výběrové řízení kraje. Společnost koupila v Německu 15 repasovaných souprav, z toho 11 nízkopodlažních a čtyři jako zálohu. Jízdné neměnila, podle webu provozovatele se jednorázové jízdenky pohybují v závislosti na délce trasy od 12 do 182 korun.

,,Léto musí posílit o dvě soupravy. Necháme si udělat právní rozbor smluvních vztahů, jak oni, tak my. Už v březnu by je byli (soupravy) schopni pořídit, mají dohodu s Němci a na letní období by sem dostali dvě jednotky na trať České Budějovice – Volary. Je právní otázka, jestli bychom jim mohli hradit odpisy,“ poznamenal Študlar.

Na léto bude mít GW Train Regio i osm nákladních vozů na přepravu kol, firma přijme brigádníky.

Na Šumavě bude firma provozovat dopravu na tratích České Budějovice – Černý Kříž, Číčenice – Nové Údolí a Strakonice – Volary podle smlouvy 15 let. Kraj za služby tohoto dopravce zaplatí 2,25 miliardy Kč.

Kraj řešil i stížnosti cestujících za první měsíc provozu. Lidem vadila například hlučnost ventilátorů u topení ve vagonech. Firma je podle Študlara musí odhlučnit. Jikord také chce, aby u automatů na jízdenky byly informace i v němčině a angličtině. Lidé si přejí i stolky u čtyřsedaček, ale okna jsou podle Študlara nízko; cestujícím schází rovněž opěrky rukou.

,,Nechali jsme měsíc tolerance, než se to zaběhne,“ řekl Študlar s tím, že od nynějška už budou za nedostatky pokuty.

Investice do dvou dalších souprav by dosáhla desítek milionů korun. Ředitel Krigar zatím nemá údaje o počtu cestujících, jež firma na šumavských tratích přepravila.

,,Prvního měsíce jsme se zhostili se ctí. Je třeba si uvědomit, že provoz jsme jeli na sto procent, postupně dolaďujeme některé chybičky,“ řekl.

V neděli 7. ledna musela firma kvůli velkému zájmu nasadit vedle vlaků i autobus. Podle Jikordu to může udělat jen v případě větších neohlášených skupin; když ví o zájmu předem, spojí dvě soupravy. „Týká se to hlavně trati Budějovice – Volary, frekvence do Holubova a do Krumlova je v některých momentech velká,“ podotkl Študlar.

Firma provozuje osobní vlaky v Karlovarském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji, linku R25 Plzeň – Most i vlaky na dvou hraničních přechodech. V roce 2016 měla čistý obrat 123,3 milionu Kč, meziročně o tři procenta nižší, zisk před zdaněním zvýšila o 26 procent na 5,5 milionu.

Zdroj: ČTK