Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) bude na čtvrtečním jednání vládu informovat o stavu přípravy české sítě vysokorychlostních tratí (VRT). Mezi informacemi se objeví způsob financování jednotlivých tratí, které má zajistit Státní fond dopravní infrastruktury, Evropská unie přes Nástroj pro propojení Evropy (CEF) nebo spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP). ČTK to řekla Alena Mühl z odboru komunikace ministerstva dopravy.

Ministr podle ní kabinet seznámí také s riziky přípravy rychlých tratí, rozdělením rolí a kompetencí projektu VRT, s monitoringem procesu přípravy i výstavby celé sítě VRT, s personálním zajištěním přípravy nových staveb nebo možnostmi spolupráce s vysokými školami. Materiál, který Kupka vládě předloží, představí i potřebu koordinace ministerstva s dalšími úřady a subjekty.

Výstavba prvního úseku VRT mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Na této trati se počítá s maximální rychlostí 200 kilometrů v hodině. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak nejpozději v roce 2028. Výstavba pražské části VRT by měla za příznivých podmínek začít v roce 2030, uvedl letos v létě Kupka.

Některé úseky VRT budou vznikat formou PPP. V takzvané PPP spolupráci vzniká dlouhodobý smluvní vztah, většinou na 15 až 30 let. Dodavatel provede zakázku, přebírá všechna smluvní rizika a zajišťuje údržbu. Po zprovoznění zadavatel zakázku pravidelně financuje po dobu trvání smluvního vztahu.

Zároveň je od začátku vlastníkem všech staveb, produktů a dodaných služeb a po uplynutí smlouvy převezme i provoz a údržbu. Formou PPP v Česku doposud vznikala jen dálnice D4, ministerstvo dopravy také v srpnu vypsalo tendr na 35 kilometrů dlouhý úsek dálnice D35.

V polovině září vláda rozhodla o vypsání tří PPP projektů na rychlých železničních spojeních na Moravě za celkem 189 miliard korun. Jde o úsek VRT Moravská brána z Přerova do stanice Ostrava-Svinov o délce 91 kilometrů s investičními náklady 96 miliard korun, dále VRT Jižní Morava z Brna na Břeclav v délce 39 kilometrů a nákladech 23 miliard korun a VRT Střední Morava mezi Brnem a Přerovem v délce 75 kilometrů a investičními náklady 60 miliard korun.

Správa železnic také bude v Praze stavět budovu centrálního dispečerského pracoviště (CDP) pro dálkové řízení provozu na vysokorychlostních tratích v ČR za 39,9 milionu korun. Budova vznikne v blízkosti stávajícího centrálního dispečinku na pražské Balabence. Zahájení prací správa plánuje na rok 2027.

O výstavbě vysokorychlostních tratí se v Česku hovoří už od 90. let, přípravy však začaly až v posledních letech. Na nové železnici by měly vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů v hodině. Celkově by výstavba základní VRT infrastruktury v Česku měla vyjít na 800 miliard korun, řekl v červenci Kupka.

Zdroj: ČTK