20[quote]Kurýrní společnosti otvírají před vánoční sezonou nová depa a nabírají další řidiče, aby se neopakovalo zpožďování zboží z e-shopů jako loni. Řidičů je ale stále nedostatek. Přepravci letos zaměstnancům zvýšili mzdy, částečně také zdražili, vyplývá z ankety ČTK.[/quote]

Například PPL hledá nové řidiče a personál na provozech i zákaznickém servisu, motivuje také zaměstnance prostřednictvím výkonnostních odměn. Společnost otevřela několik poboček, aby byla blíže oblastem, kam zboží doručuje, a nakoupila nové scannery a platební terminály.

„S ohledem na rostoucí počet zásilek by se určitě hodilo řidičů více. Obecně téměř ve všech krajích trpíme jejich nedostatkem s tím, že v některých regionech je to již nyní důvod k nutným přesčasům našich kurýrů,“ uvedl generální ředitel PPL Petr Chvátal.

DPD se klíčovými klienty domluvila na objemech pro sezónní měsíce a má nastaveny maximální limity pro jednotlivé dny.

„Před sezónou budou pro oblast Prahy otevřena dvě zcela nová depa a další tři pak v Liberci, Plzni a Karlových Varech,“ dodal generální ředitel DPD Miloš Malaník.

Obchodníci čekají opět rekordní vánoční sezonu, přepravených zásilek tak přibude.

„Na základě letošních odhadů se dá očekávat, že také letos budou mít dopravci plné ruce práce,“ řekl šéf portálu Heureka.cz Tomáš Braverman.

Obchody Expert Elektro rozšířily počet spolupracujících přepravních společností.

„Nově letos jako záruku včasného doručení objednaného zboží zavádíme navíc i dopravu zboží přímo z našich prodejen vlastními vozy,“ řekl vedoucí on-line služeb řetězce Michal Švihnos.

Obchody Euronics i Kasa.cz budou moci využít nový sklad v Jirnech u Prahy, který vyexpeduje až 150.000 kusů zboží denně. Obě značky navíc nabízejí vlastní dopravní společnost HDS s možností doručení i v pozdějších večerních hodinách či o víkendu.

Podle internetové přepravní služby Zaslat.cz reagovali přepravci na loňské problémy se zpožďováním doručení navýšením platů zejména u řidičů, v některých případech až o 35 procent. Rovněž došlo ke zdražení hlavně u atypických a nadrozměrných balíků, které neprojdou přes automatické třídičky a musí s nimi manipulovat zaměstnanci.

„Ke zdražení za balíkovou přepravu ještě dojde, od listopadu přepravci zavádějí dražší, takzvané sezonní ceníky, v nichž v průměru dojde k navýšení cen kolem deseti procent,“ uvedl ředitel Zaslat.cz Miroslav Michalko.

Na vyšší ceny podle něj doplatí hlavně menší obchodníci, kteří nejsou pro přepravce objemově tak lukrativní. Největších e-shopů se zdražení nedotkne, ti jsou schopni vyjednat si u speditérů speciální ceny.

PPL uvádí, že se bude snažit dosáhnout maxima, aby všichni měli své zásilky včas.

„Našim zaměstnancům na depech budeme prodlužovat směny, plánujeme nadstandardní nedělní návozy a chceme aktivně podporovat povědomí o možnosti vyzvednutí zásilek v nejbližších smluvních výdejnách zásilek – Parcelshopech,“ dodal šéf PPL Chvátal.

Riziko nečekaných událostí je v zimě velké.

„Například zpoždění jednoho kamionu mezi našimi pobočkami a centrálním překladištěm o tři hodiny způsobí zpoždění téměř tří tisíc zásilek o jeden den,“ dodal Chvátal.

Ve špičce sezony bude také podle něj hrozit krátkodobé vyprodání zboží na e-shopech, což způsobuje předání objednaného zboží přepravci se zpožděním, což je mnohdy dáváno za vinu dopravci.

E-shopy se o loňských Vánocích potýkaly se zpožděním doručení zboží i o 14 dní. Dopravci nestíhali pokrývat rychlý růst on-line trhu, scházeli jim řidiči.

Zdroj: ČTK