[quote]Společnost Leonhard Kurz je světově nejznámější výrobce folií, které se využívají především na všechny typy dekorativních i funkčních ražeb, realizovaných za tepla i za studena, případně i digitální formou. Razící folie však zdaleka nevyužívá jen obalový, etiketový a polygrafický průmysl. Letošní Red Dot získal Leonhard Kurz v kategorii automotiv. Kromě jiného zde byla úspěšně využita i „etiketovací technologie“ IML.[/quote]

 

Od roku 1955 uděluje Design centrum Severního Porýní-Vestfálska Red Dot Design Award za nejlepší designérské počiny v různých kategorií. Leonhard Kurz získal letošní cenu Red Dot Award za vynikající design automobilového zobrazovacího panelu. Koncept panelu lze zařadit do HMI (Human-Machine Interface) produktů. Zvláštností přístrojové HMI desky je jeho téměř jeden metr široký design jednoho obrazu vytvořený procesem IMD (In-Mold decoration). Panel je poměrně složitou záležitostí, představuje design povrchu bohatý na detaily, do kterého byly zabudovány dotykové a světelné funkce.

Čistý design desky

Oceňovaná přístrojová deska automobilu HMI vykazuje pevný, hladký povrch. Zatímco v automobilovém průmyslu se používají u těchto typů převážně malé konstrukční prvky, pro tento panel byl vyvinut nápadnější, větší, přírodně orientovaný design s názvem Fading Lines. Plynulé přechody dodávají modelu Fading Lines dynamický vzhled. Ústředním ovládacím prvkem přístrojové desky je dotykový displej s funkcí více dotyků a doplňkovými dotykovými tlačítky.

Řada dotykových funkcí

Panel navíc obsahuje dotykové ovládací prvky pro zapnutí osvětlení různého typu. Tyto dotykové ovládací prvky jsou viditelné pouze v případě, že je panel podsvícený; když je osvětlení deaktivováno, povrch se zdá být pevný a neprůhledný. Různé funkce jsou ovládány pomocí několika senzorů, které byly integrovány do přístrojové desky. Senzor pro více dotykový panel byl integrován do zadní strany pomocí IML (In-Mold label) během procesu vstřikování. Senzor pro dotykové ovládání regulující světlo byl integrován metodou FFB (Functional Foil Bonding). Patentovaný proces FFB od Kurz umožňuje bezchybnou integraci senzorů do plastových dílů. Senzorovou technologii pro dotykové senzory s podporou FFB a IML dodala dceřiná společnost Kurz PolyIC. Technologie procesu integrace FFB pochází od výrobce lisovacího stroje Baier.

 

Slavnostní předání cen Red Dot Award za vynikající design výrobků se bude konat v Essenu 22. června. Koncept zobrazovacího HMI panelu od společnosti Kurz bude představen také v mezinárodní ročence Product Design 2020/2021, která vyjde v červenci 2020 a bude pak v prodeji po celém světě.