[quote]Polská police zadržela někdejšího předsedu představenstva polské společnosti PKP Cargo Adama Purwina a jeho dva zástupce. Stalo se to v souvislosti s vyšetřováním okolností, za kterých PKP Cargo v roce 2015 koupila od podnikatele Zdeňka Bakaly českou firmu Advanced World Transport (AWT). Na svých internetových stránkách o tom informuje zpravodajská televize TVN24. PKP Cargo se zabývá nákladní železniční dopravou.[/quote]

PKP Cargo koupila osmdesátiprocentní podíl v AWT za 103 milionů eur (v dnešním kurzu 2,6 miliardy Kč). „Vyšetřovatelé zjistili, že částka byla o více než polovinu nadhodnocena,“ uvedla mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Ewa Bialiková. Zadržení budou podle ní obviněni z nehospodárnosti, kvůli které společnost PKP Cargo utrpěla ztrátu téměř 250 milionů zlotých (1,5 miliardy Kč).

Koupě AWT byla největší zahraniční akvizicí v historii PKP Cargo, připomíná TVN24. Purwin v červnu 2015 vysvětloval, že prostřednictvím AWT chce polská skupina PKP Cargo expandovat na jih a po železnici propojit přístavy na Baltu, v Severním moři a na Jadranu.

PKP Cargo je podle informací na svých internetových stránkách druhým největším nákladním železničním dopravcem v Evropské unii.

 

Zdroj : ČTK

DPP