[quote]Provozovatelé vozidel by mohli v budoucnu opět platit šestitisícový poplatek za kontrolní převažování automobilů na silnicích, pokud se zjistí, že jejich vozidlo bylo přetížené. Ve Sněmovně to navrhla poslankyně ANO a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová v pozměňovacím návrhu k poslanecké novele, která mění pravidla likvidace autovraků. Hlavně krajům to má pomoci kompenzovat náklady. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia její návrh odmítá. Poukazuje například na to, že by šlo o dva tresty za jeden přestupek.[/quote]

Šestitisícový poplatek za vážení vozidel vypustila ze zákona novela z roku 2015. Tehdejší vláda v důvodové zprávě uváděla, že takovýto poplatek při malém přetížení vozidla, kde samotná pokuta představuje 7000 korun, získává tato náhrada nákladů za vážení charakter samotné pokuty nebo ji dokonce navyšuje. Poslankyně a hejtmanka nyní navrhuje, aby se poplatek vrátil.

Argumentuje přitom tím, že pro kraje, které zajišťují kontrolní vážení některých komunikacích, jsou náhrady zásadním příjmem pro vyrovnání výdajů spojených se zajištěním této činnosti. „Konkrétně kraje zpravidla zajišťují kontrolní vážení na základě smluvního vztahu se subjektem provádějícím kontrolní vážení, přičemž ve smlouvě je ujednána výše paušální částky za každé zjištěné přetížené vozidlo nebo jízdní soupravu,“ uvádí. Na pokrytí nákladů nyní podle ní dostávají kraje nebo stát jen poměrnou část pokuty. Na silnicích ve vlastnictví státu je to 45 procent a pro komunikace ve vlastnictví krajů 85 procent z uložené a zaplacené pokuty.

„Náhrada nákladů vážení by představovala významnou položku, jejíž opětovné zavedení by zajistilo, že kontrolní vážení vozidel nebude pro kraje ani další osoby ztrátovou záležitostí,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Sdružení ČESMAD návrhu vytýká například to, že jde o dva tresty za jeden přestupek. Jeho postoj sdělil ČTK mluvčí sdružení Martin Felix. „Za přestupek se platí pokuta, a ne, že bude přestupce přispívat na zařízení, které někdo nainstaloval,“ řekl ČTK zástupce generálního tajemníka ČESMAD Jan Medveď.

Sdružení upozorňuje také na to, že zahraniční řidiči a dopravci se pokutě vyhnou, protože přetížení nespadá pod evropskou směrnici o usnadnění přeshraniční výměny informaci o dopravních deliktech v bezpečnosti silničního provozu. Ostatní členské státy tudíž nemají povinnost oznámit českým úřadům provozovatele daného vozidla.

Poslankyně Mračková Vildumetzová svůj pozměňovací návrh předložila k novele skupiny poslanců ANO, která má usnadnit odstraňování odstavených aut z veřejných prostranství. Novela ještě neprošla ani prvním čtením. Poslankyně bude moci uplatnit svůj návrh ve druhém čtení novely. Zatím není jasné, kdy na něj přijde řada.

 

Zdroj : ČTK

DPP