Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Přibližně 30 procent spojů provozovaných francouzskou leteckou společností Air France dnes bylo zrušeno kvůli stávce za vyšší platy. Informovala o tom agentura AP. Stávka zaměstnanců zasáhla mezinárodní i domácí lety, konkrétně pak zhruba čtvrtinu spojů na pařížských letištích Charlese de Gaullea a Orly. Zrušeny byly i dva páry letů mezi Paříží a Prahou, řekl ČTK Roman Pacvoň z Letiště Václava Havla v Praze.[/quote]

Společnost Air France vyzývá pasažéry, aby si ověřili, jak na tom jsou jejich lety, a nabízí bezplatnou výměnu letenek.

Další jednodenní protest zaměstnanců aerolinky naznačuje, že boj za vyšší mzdy nabývá na intenzitě. Od poloviny února přitom jde o pátou podobnou stávku a počet rušených letů s každou další stávkou roste.

Odbory Air France tento týden ohlásily další stávky na tento měsíc, a to na dny, kdy se chystají stávkovat také železničáři. Francouzského dopravce tak možná do konce dubna čeká ještě dalších šest stávkových dní.

Rozhovory o oboustranně přijatelném řešení opět ztroskotaly ve čtvrtek večer a obě strany se navzájem obvinily z jejich nabourání. V tuto chvíli jsou ohlášeny další stávky na 10., 11., 17., 18., 23. a 24 dubna.

Odbory požadují šestiprocentní navýšení mezd po několika letech jejich zmrazení. Společnost ale nabízí pouze jednoprocentní růst. Vyšší růst platů by prý ohrozil její hospodářské výsledky. Každý den stávky přitom Air France stojí miliony eur.

Stávka zaměstnanců francouzské společnosti se dnes dotkla i Česka. O případném odřeknutí nedělních letů nemá pražské letiště žádné zprávy. Cestujícím ale doporučuje, aby sledovali aktuální informace na webových stránkách pražského letiště či Air France.

Zdroj: ČTK