Podle poslední zprávy zveřejněné Mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA) poptávka po letecké přepravě nákladu poskytla v loňském roce silnou podporu pandemií napjatému leteckému průmyslu. V první polovině roku 2021 vykázal globální trh letecké nákladní dopravy meziroční růst o 8%, což je více než v kterémkoli jiném roce od roku 2017.

Na západoevropském trhu silniční dopravy jsou již patrné první účinky nedávno představeného balíčku mobility Evropské komise. Výrazný nedostatek dostupných kamionů je patrný zejména u polských, českých a pobaltských dopravců. Vozidla nesmějí provozovat tolik kabotážních jízd jako dříve a nedávné prudké nárůsty cen pohonných hmot se odrážejí v sazbách silniční nákladní dopravy, které každý den kolísají o několik procent.

„Problematická může být také železniční doprava do a z Evropy. Zákazníci se obávají, že jejich zboží může uváznout na hranicích. Leteckou dopravu doporučujeme jako alternativní řešení, které může pomoci optimalizovat náklady na zásoby a zkrátit dodací lhůty. AsstrA Italia jako člen IATA zaručuje vysokou kvalitu našich služeb,“ zdůrazňuje Luba Zakharava, manažer pobočky AsstrA Italia. „Sazby za leteckou přepravu jsou relativně vysoké, ale stále atraktivní vzhledem k riziku výpadků na hranicích u zásilek po silnici nebo železnici. V prosinci 2021 byly sazby za letecký náklad již o 150% vyšší než v prosinci 2019, tedy před vypuknutím pandemie.

Dnes jsou ještě vyšší, protože několik letových tras bylo prodlouženo, aby se zabránilo uzavřenému vzdušnému prostoru. Mnoho našich zákazníků však stále preferuje platit více a přijímat zásilky podle předvídatelného harmonogramu, než platit méně a být si jistí, kdy dorazí,“ říká Alan Terzi, specialista AsstrA Italia. „Obecně máme dobrou flexibilitu při přepravě zásilek letecky. Existuje mnoho malých leteckých společností, u kterých můžete najít nákladový prostor. Věřím, že existuje šance, že se nabídka a poptávka brzy vyrovnají a ceny se vrátí na bývalou úroveň,“ dodává Alan Terzi.

Zdroj : AsstrA