DPP

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi v pátek otevře výstavu, která mapuje historii létání v Československu a České republice. Páteční vernisáže a besedy se zúčastní první československý kosmonaut Vladimír Remek a letečtí akrobati ze 70. let. Výstava potrvá do konce února. Lidé si mohou v muzeu prohlédnout také vznikající repliku anglického trojplošníku z roku 1916, řekl vedoucí leteckého muzea Vladimír Handlík.

„Několik panelů se věnuje legendárním pilotům, kteří v Mladé Boleslavi v sedmdesátých letech létali ve slavné akrobatické čtyřce na letounech JAK 11. Dnes je jim přes 80 a tři z nich se zúčastní páteční besedy,“ řekl Handlík. Fotografie a texty nabídnou informace o sportovních úspěších českých letců, přehled leteckých továren a významných letadel československých konstruktérů. Část výstavy představuje historii takzvaného display týmu českého vojenského letectví a leteckých skupin, které v Česku od roku 1990 zajišťují ukázky vojenských letadel.

Návštěvníci leteckého muzea do konce roku uvidí i práce na dokončování repliky historického anglického trojplošníku Sopwith Triplane. „V Anglii se nám podařilo zajistit původní výrobní dokumentaci z továrny Sopwith a stavíme v původní velikosti,“ řekl Handlík. Náklady přes dva miliony korun hradí Historical Flying Club. Replika trojplošníku v životní velikosti bude podle Handlíka třetí na světě. „Ještě do konce roku lidé uvidí montáž motoru, instalaci palivových a olejových systémů a přístrojového vybavení,“ doplnil Handlík. Letoun by měl být hotový na začátku příštího roku a bude součástí expozice.

Zdroj : ČTK