Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily sloučení do Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP). V jejím čele bude dosavadní prezident ALV ČR a ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) Josef Kašpar. Představenstvo tvoří šéfové Aera Vodochody, VZLÚ, LOM PRAHA, Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš a Jihostroje. ČTK o tom dnes informovala mluvčí asociace Anna Uljačenková. ALKP zastupuje 53 členů s více než 10.000 zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 miliard korun.

Za hlavní úkol asociace nyní považuje navázání průmyslové spolupráce mezi americkou společností Lockheed Martin a českými podniky při pořízení nových nadzvukových letounů F-35 pro českou armádu. „Zapojení českého průmyslu považuje ministerstvo obrany za významnou součást jednání, která se bude podílet na rozhodnutí, zda letouny pořídit či nikoliv. ALKP je přitom naším hlavním oborovým partnerem,“ uvedl náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Česko na základě vládního rozhodnutí z léta chce z USA koupit 24 strojů F-35. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) byla pověřena, aby vládě do října příštího roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v českém letectví vystřídají nyní využívané gripeny.

Projekt spolupráce s Lockheed Martin za ALKP koordinuje bývalá diplomatka a náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová. Spolupráce by se mohla týkat například pilotního výcviku, údržby letounů či zapojení malých a středních podniků do dodavatelského řetězce koncernu, a to nejen pro letouny F-35, ale i další programy Lockeed Martin.

Tři čtvrtiny členské základny ALKP tvoří menší a střední podniky. Také proto zástupci menších firem obsadili pozice v nové dozorčí radě. „Jsem rád, že se nám pod křídly ALKP podařilo sjednotit průmyslovou scénu. Letecký a kosmický průmysl řadí Českou republiku mezi světovou technologickou špičku a jednotným vystupováním se chceme zasadit o silné postavení na mezinárodní scéně,“ dodal prezident asociace Josef Kašpar.

Zdroj  :ČTK

DPP