Letiště Praha obsadilo v pravidelném žebříčku německé společnosti AirHelp 141. místo ze 151 hodnocených letišť. Nejnižší skóre české letiště získalo za včasnost letů. Letiště Praha sdělilo ČTK, že žebříček považuje za zcela zavádějící kvůli kritériím hodnocení, do kterých patří i včasné přílety, na což letiště nemá vliv.

Hodnoceny byly také aerolinky, ČSA obsadily 53. místo z 64 hodnocených aerolinek. ČSA získaly nejnižší počet bodů za řešení nároků na kompenzace. Průzkum AirHelp Score se konal po dvou letech, přičemž Letiště Praha v roce 2019 do něj zapojeno nebylo. ČSA před dvěma lety obsadily 59. místo z 72 aerolinek.

Hlavní kritéria hodnocení u aerolinek byly včasné přílety, názory zákazníků a řešení nároků pasažérů na kompenzace. U letišť se hodnotí včasný přílet, názory zákazníků, restaurace a obchody na letišti. Za jednotlivá kritéria uděluje Airhelp body, tzv. skóre, které poté srovnává s ostatními.

Do žebříčku byly zahrnuty všechny lety v období 1. ledna až 31. října 2022. Ve stejném období se konalo také hodnocení cestujících, sesbíráno bylo 9300 dotazníků.

„Podle našeho hodnocení je tento žebříček zcela zavádějící. Na přílet kteréhokoli spojení nemá letiště vliv. Také kompenzace řeší cestující vždy s konkrétním dopravcem, nikoli s letištěm,“ řekla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. V nejvytíženějším období, tedy od června do září, bylo podle mluvčí jen 1,25 procenta zpožděných odletů kvůli Letišti Praha.

Relevantní hodnocení spokojenosti ze strany cestujících podle ní podávají opačný obraz, než vyšel v anketě AirHelp. „Například podle hodnocení uživatelů Google se Letiště Václava Havla Praha letos dostalo mezi TOP 10 nejlepších evropských letišť,“ dodala Divíšková.

Nejlépe hodnocených letištěm podle AirHelp se stalo tokijské letiště Haneda, které se také stalo nejoblíbenějším letištěm cestujících. Za ním následují letiště v brazilském přístavním městě Recife a tokijské letiště Narita. První místo v kategorii aerolinií obsadily Qatar Airways, které poosmé obhájily prvenství. Na druhém místě skončily aerolinky United Airlines a třetí příčku obsadily australské aerolinky Qantas.

Společnost AirHelp byla založena v roce 2013 v Berlíně. Je největší světovou firmou, která se zabývá kompenzacemi za zrušené či zpožděné lety a komplikacemi cestujících v letecké dopravě. Jejím cílem je celosvětově podporovat a prosazovat práva pasažérů v letecké dopravě.