Během letošního roku ubylo na české železnici 69 přejezdů. Nejčastěji šlo o železniční přejezdy s výstražným křížem, křížení kolejí se silnicemi však ubyla i na koridorech. Tempo jejich odstraňování je letos rychlejší než v předchozích letech. Informovala o tom Správa železnic, která si od rušení železničních přejezdů slibuje zvýšení bezpečnosti.

Rušení přejezdů v posledních letech postupně zrychluje. Před dvěma roky ubylo ze železnice 37 přejezdů, loni to bylo 52. Podle Správy železnic se projevuje zjednodušení celého procesu rušení železničních přejezdů díky novelizované legislativě, která je účinná od loňska. „Ta usnadňuje řešení v případech, kdy se cesta přes jiný přejezd s minimálně stejným stupněm zabezpečení neprodlouží o více než pět kilometrů,“ uvedla správa. Podobným tempem jako letos by mělo rušení přejezdů pokračovat i v příštím roce.

Odstraňovány jsou po individuálním posouzení a dohodě s obcemi zejména málo využívané přejezdy na polních a lesních cestách, kde Správa železnic často řeší také náhradní přístup k dotčeným pozemkům. Z letos dosud zrušených přejezdů šlo v 34 případech o křížení zabezpečená výstražným křížem, dalších 22 bylo osazeno mechanickým přejezdovým zabezpečovacím zařízením. Ubývají ale i přejezdy na místech s vysokou intenzitou dopravy, které jsou nahrazovány mimoúrovňovým křížením. Letos tak zanikly také přejezdy s výstražnými světly či závorami. K tomu správa přistupuje nejčastěji při modernizacích tratích, což je příklad i čtvrtého železničního koridoru.

Nejvíce přejezdů zaniklo ve Středočeském kraji, po deseti ubylo v kraji Jihočeském a také Moravskoslezském. Naopak v Plzeňském kraji nebo například na Vysočině bylo letos zatím zrušeno po jednom přejezdu. V drtivé většině zanikla křížení dráhy s místními a účelovými komunikacemi, pouze osm přejezdů se nacházelo na silnicích vyšších tříd.

Zdroj : ČTK