[quote]Rozpočet Správy železnic pro letošní rok se oproti plánům zvýší na 43,4 miliardy korun. Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dnes schválil navýšení o 4,2 miliardy korun. Informovala o tom Správa železnic. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 miliard korun.[/quote]

„Rozpočet naší organizace se podařilo navýšit díky jasně deklarované podpoře vlády, která si uvědomuje, že železniční doprava plní strategickou roli v rámci celé České republiky. Její rozvoj proto považuje za jednu ze svých priorit,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Přibližně 2,4 miliardy Kč z dodatečně navýšené částky chce Správa železnic využít na posílení svých investičních projektů na železnici, zejména u nových staveb, které dosud byly kryty stávajícím rozpočtem. Jde například o projekty na tratích Chomutov-Cheb, Brno-Zastávka u Brna, Ústí nad Labem-Chomutov, Beroun-Plzeň, Chlumec nad Cidlinou-Trutnov, Mosty u Jablunkova-Dětmarovice či rekonstrukce pardubického uzlu, a dalších zařízení v Jablunkově či Bartoušově. Více peněz bude i na některé rozestavěné stavby, například zvýšení traťové rychlosti v úseku Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou nebo kolejové úpravy ve stanici Žďár nad Sázavou. Zbývajících 1,85 miliardy pak organizace dá na posílení zdrojů na opravy a údržbu železničních tratí.

Správa železnic má na starosti provoz a rozvoj vlakových nádraží od roku 2016, kdy je převzala od Českých drah. V ČR je přes 3000 nádražních budov.

Správa železnic od začátku letošního roku používá nový název, do té toby se státní organizace jmenovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Změna vychází z novely drážního zákona, kterou loni schválili zákonodárci. Organizace nyní kvůli změně názvu na Správu železnic provádí řadu opatření včetně nové prezentace. Změny budou podle organizace viditelné postupně.

 

Zdroj : ČTK