Zdroj: Freeimages.com

[quote] Letošní zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla podle silničářů z hlediska nákladů podprůměrná. Celkové náklady na zimní údržbu se vyšplhaly na 749 milionů korun, což je o zhruba 20 milionů korun méně, než loni. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to sdělilo ČTK.[/quote]

Povětrnostní podmínky během letošní zimy byly podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla poměrně stabilní. Výjimkou bylo několik lednových dnů, kdy počasí výrazně komplikovalo dopravu. Nejtěžší situace byla tradičně na Vysočině a na tamní části dálnice D1. Výraznější problémy však hlášeny nebyly, případně byly otázkou několika hodin, dodal Rýdl. Většina zdržení na silnicích byla v zimě podle mluvčího způsobena zejména nehodami, kvůli kterým musel být omezen provoz.

Během zimy bylo na české dálnice a silnice 1. třídy vysypáno přes 92.000 tun soli a použito 29.475 litrů solanky. Celkem najezdili silničáři a dodavatelské firmy při posypu a pluhování nesjízdných cest 1465 kilometrů. Jde o podobné číslo jako v předchozí sezoně.

ŘSD zajišťuje správu celkem 7051 kilometrů dálnic a silnic 1. třídy, které jsou ve vlastnictví státu. Údržbu více než šesti tisíc kilometrů obstarávaly dodavatelské firmy. ŘSD v nich v součtu za 6,8 miliardy korun vybralo jednoho dodavatele pro každý kraj, s výjimkou Středočeského kraje, který byl rozdělen na dvě části. O zbylých zhruba tisíc kilometrů se starali pracovníci ŘSD.

Zdroj: ČTK