DPP

[quote]Plavidla plující podél východního pobřeží Spojených států jsou v posledních letech čím dál ohleduplnější vůči kriticky ohroženým velrybám černým a respektují omezení rychlosti, které mají majestátní kytovce chránit. Přesto by lodě v některých místech měly pravidla lépe dodržovat, uvádí zpráva amerického vládního úřadu, o které informovala agentura AP.[/quote]

V oceánech v současnosti žije kolem 360 velryb černých a boj o přežití druhu ztěžují mimo jiné kolize s loďmi. Povinné sezónní snížení rychlosti v některých oblastech zavedla v roce 2008 vládní agentura spadající pod americký Úřad pro oceány a atmosféru (NOAA).

Podle jeho zprávy se v letech 2018 až 2019 dodržování nařízené rychlosti zvýšilo na 81 procent. V některých oblastech na jihovýchodě Spojených států však velká komerční pravidla dodržují limity jen z méně než 25 procent.

Zpráva dokládá, že „potřebujeme silnější ochranu těchto velryb před plavidly, která plují příliš rychle,“ uvedla Whitney Webberová z neziskové organizace pro ochranu oceánů Oceana.

Na pokraj vyhubení dohnal velryby černé koncem 18. století nadměrný lov. Kytovce dorůstající délky téměř 17 metrů může být těžké zahlédnout, když se krmí planktonem těsně pod hladinou.

 

Zdroj : čtk