[quote]Brněnská firma Loko Trans postaví v hlavním městě Severní Makedonie Skopje železniční kontejnerový terminál za 20 milionů eur (515 milionu Kč). Vyhrála tendr na dlouhodobý pronájem pozemku, který vypsala tamější vláda. Součástí terminálu bude celní sklad, opravna vagonů a čerpací stanice, řekl ČTK obchodní ředitel Loko Trans Vít Ryšavý. Stavět by se mělo začít ještě letos a hotovo má být za rok a půl.[/quote]

„V Severní Makedonii působíme už od roku 2010 a vzhledem k poloze země, našim kontaktům a oboru podnikání se tam snažíme prosadit dlouhodobě,“ uvedl Ryšavý. Firma své podnikání kromě Česka a Slovenska směřuje i do Srbska a Bulharska a Severní Makedonie.

Severní Makedonie a přímo Skopje má strategické umístění na koridoru, který vede z Řecka do Německa až do přístavu v Hamburku a je napojený na bulharský koridor, který se postupně staví. V širokém okolí bude terminál ve Skopje jediný. Podle Ryšavého je výhodné i přímé sousedství s ocelárnou ArcelorMittal.

Pozemek, na němž se bude stavět, vlastní magistrát Skopje a s ním bude brněnská firma sepisovat smlouvu o pronájmu na 99 let. Šéf dceřiné společnosti Loko Trans Logistik Dejan Trpevski také jedná o zaměstnání 250 lidí, kteří mají zkušenosti se železničním provozem a budou zajišťovat chod terminálu.

Firma Loko Trans funguje na trhu od roku 1995 a věnuje se provozu, opravám, prodeji a pronájmu lokomotiv a vagonů. V současnosti má k dispozici 40 lokomotiv a 1600 vagonů. Lokomotivy má deponované ve Střelicích u Brna, na dolním nádraží v Brně a na Slovensku v Dubnici nad Váhom a v Šuranech. Loňský obrat činil 350 milionů korun.

 

Zdroj : ČTK

DPP