[quote]Britská vláda připravuje nový protiplastový zákon zaměřený na obaly. Předpis se dotkne britských výrobců a dovozců plastových obalů. A samozřejmě spotřebitelů, kteří to ve finále, jako vždy, zaplatí. Výjimka má být pro ty výrobce a dovozce, kteří dodávají „menší“ než „malé množství“ plastových obalů (10 tun). To se má týkat i zabaleného dováženého zboží.[/quote]

Nebezpečná cirkulárka

V rámci cirkulárního přístupu „recyklovat ať to stojí, co to stojí“ bude novým zákonem zavedena zvláštní daň pro plastové obaly s obsahem recyklátu pod 30 % hmotnostních. Zákon se nemá vztahovat na plastové přepravní balení.

  

Co je plastový obal

Dle připravovaného zákona se jedná o obal, v němž dle hmotnosti převažují plasty. Značné pole pro dohady, neporozumění, sankce. Přiklad: Vezměme si naše známé esíčka: plastový sáček v krabičce ze skládačkové lepenky. Jeden nebo dva obaly? Pokud je to jeden spotřebitelský obal, převažuje hmotnostně materiál papír. Pokud dva, sáček je materiál plast. Daň, nedaň? – To je otázka!

Kontakt s potravinami, léčiva

Kde vzít recyklát vhodný pro potraviny a teprve vhodný pro léčiva? Jen si to představte: aspirin pro Brity musíte dát do blistru z PVC s recyklátem. Použít recyklované odpadní PVC potrubí? Díky, ne.

Apríl

Je signifikantní, že platnost zákona se očekává od 1. dubna 2022. To není aprílový žert. Nebo je? Anglický humor se prostě nezapře.

Dvě stě liber šterlinků

Návrh zákona počítá s poplatkem GBP 200 za tunu plastových obalů s podílem recyklátu pod 30 %. God save the Queen!

 

Zdroj : SYBA