[quote]Insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS) zahájila kroky ke zpeněžení majetku této společnosti. HMS vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy Kč. Bude to přímý prodej výrobního areálu v Lounech, formou výběrového řízení. Podle znaleckého posudku byla tržní hodnota nemovitého a movitého majetku HMS k 31. březnu loňského roku 237,6 milionu Kč. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.[/quote]

Společnost HMS pronajímala areál firmě Legios Loco. Insolvenční správkyně Petra Hýsková dala Legiosu v červnu výpověď a areál uzavřela, kvůli tomu tam zasahovala policie. Hýsková poté areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group. Legios Loco je od poloviny července také v insolvenci, insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Podle Krajského soudu v Českých Budějovicích se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco.

Dokument s podmínkami výběrového řízení na prodej lounského areálu je v insolvenčním rejstříku ode dneška. Zájemci se mohou hlásit do 2. prosince, vítěz výběrového řízení bude znám 20. prosince. Odborným poradcem při výběrovém řízení je firma Deloitte. Zájemci o koupi si mohou lounský areál prohlédnout od 18. listopadu do 13. prosince.

Výrobce vagonů HMS, dříve známý jako Legios, je v úpadku od února 2014. HMS má sídlo v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Krajský soud opakovaně zamítl reorganizaci firmy HMS a v červnu prohlásil konkurz na její majetek. Pohledávky zatím uspokojeny nebyly. Věřitelé si na konci srpna v Českých Budějovicích zvolili nový věřitelský výbor.

Podle některých médií je majitelem vagonky podnikatel František Savov. Savov ale již v minulosti ČTK sdělil, že žádné majetkové vazby na Heavy Machinery Services nemá a nikdy neměl. Savov je obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně.