[quote]Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie onemocnění covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK), kterou má ČTK k dispozici. Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).[/quote]

„Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tj. o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent,“ píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Nejvytíženějším úsekem metra mezi Vyšehradem a I.P. Pavlova na trase C se denně svezlo 277 300 lidí. Nejvytíženější stanicí Můstek prošlo každý den 178 100 cestujících.

Provoz metra byl v loňském roce omezený kvůli pandemii koronaviru, kdy se prodlužovaly intervaly a zkracoval provoz. Lidé museli mít v metru nasazené respirátory či roušky. Toto pravidlo platí dosud.

Metro nejezdilo také kvůli opravám. Například loni v dubnu a v září byl zastaven provoz mezi stanicemi linky C Pražského povstání a Kačerov, kdy bylo v okolí stanice Pankrác vyměněno více než 400 pražců. Ty byly měněny také v červenci mezi Muzeem a I.P. Pavlova. Rozšířeno bylo pokrytí internetovým signálem na všech trasách. V listopadu začala oprava výstupu ze stanice linky B Anděl směrem Na Knížecí. Opravená byla stanice linky C Opatov.

Pražské metro má na třech linkách 61 stanic, z nichž je 45 bezbariérových. Provozní délka sítě je 65,1 kilometru a průměrná vzdálenost mezi stanicemi 1,122 kilometru. Průměrná cestovní rychlost je 35,7 kilometru za hodinu.

 

Zdroj : ČTK