Invoitix

Ministerstvo dopravy (MD) zahájilo výběr partnera pro stavbu 35 kilometrů dálnice D35 formou PPP projektu, který spočívá ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Takzvaný koncesionář obstará výstavbu D35 mezi Opatovcem na Svitavsku a Mohelnicí na Šumpersku a také provoz a údržbu úseku od Opatovce do Litomyšle. Zájemci se sejdou 13. června na ministerstvu dopravy v Praze, kde je resort s projektem blíže seznámí. MD o tom ČTK informovalo v tiskové zprávě. Úsek D35 na pomezí Čech a Moravy by měl být podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky (ODS) hotový do roku 2029.

„Počínaje dnešním dnem má jak samostatné oddělení přípravy PPP projektů, tak transakční poradce za úkol v co nejrychlejším tempu a v přesně nastavených transparentních podmínkách nachystat výběr koncesionáře tak, aby stavba mohla začít v roce 2026,“ uvedl Kupka. „Další klíčový termín je 13. červen 2024, kdy v budově ministerstva dopravy bude investorský den. Na něm představíme všem potenciálním zájemcům o účast v tendru klíčové parametry projektu zmíněných úseků dálnice D35,“ doplnil.

Poradce k dostavbě 35 kilometrů dálnice D35 MD vybralo letos v dubnu, stalo se jím konsorcium firem PricewaterhouseCoopers ČR, Mott MacDonald CZ, Siebert + Talaš a White & Case.

V takzvané PPP spolupráci vzniká dlouhodobý smluvní vztah, uzavřený většinou na 15 až 30 let. Dodavatel – koncesionář – provede zakázku, přebírá všechna smluvní rizika a zajišťuje údržbu. Po zprovoznění zadavatel zakázku financuje pravidelnými platbami po dobu trvání smluvního vztahu. Zároveň je už od začátku vlastníkem všech staveb, produktů a dodaných služeb a po uplynutí smlouvy převezme od soukromého sektoru i provoz a údržbu. Formou PPP v ČR doposud vznikala jen dálnice D4.

Dálnice D35 se letos podle ministerstva stane nejvíce rozestavěnou dálnicí v Česku. Do konce roku stát postupně zahájí výstavbu šesti úseků v délce 35,7 kilometru. S aktuálně rozestavěnými úseky tak bude ve výstavbě celkem 64 kilometrů této dálnice. Do roku 2029 ministerstvo plánuje zahájit a dokončit také stavbu zbývajících 52,7 kilometru dálnice.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP